czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Coraz więcej nauczycieli chełmskich szkół decyduje się
na wcześniejsze odejście z zawodu. Ich miejsce zajmują młodzi. ludzie. Zdaniem dyrektorów, nie są oni gorsi od swoich poprzedników

Z grona pedagogicznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Chełmie w ubiegłym roku szkolnym na wcześniejsze emerytury odeszło troje doświadczonych nauczycieli. Na ich miejsce przyszli młodzi ludzie tuż po studiach. - Nie uważam, aby rzutowało to na jakość kształcenia w naszej szkole - mówi Danuta Makaruk, dyrektor zespołu. - Na pracę wciąż czeka więcej nauczycieli, niż odchodzi. Mam więc ten komfort, że mogę przebierać wśród kandydatów.
Makaruk nie pozwoli powiedzieć złego słowa o nowych nauczycielach. Twierdzi, że są ambitni, dobrze przygotowani i dyspozycyjni. Opinię tę potwierdza także Sławomir Szajner, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 5. - Niedawno na wcześniejszą emeryturę odeszło od nas dwoje nauczycieli, ale wiem, że szykują się do tego kolejni - mówi. - Nie spodziewam się, że wynikną z tego jakieś kłopoty. Jest wiele osób, które pytają nas o pracę.
Prawo do odejścia na wcześniejszą emeryturę mają nauczyciele, którzy przepracowali już 30 lat, w tym co najmniej 20 lat przy tablicy. Pierwszymi, którzy się na to decydowali, byli absolwenci studiów nauczycielskich. Mieli oni czas do 2006 r. na uzupełnienie wykształcenia. Jeśli się z tym nie uporają, zostaną zdegradowani w szkolnej siatce płac i stracą po około 300 zł. W tej sytuacji korzystniej jest im w ogóle odejść z zawodu. Nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami do odejścia skłania perspektywa pracy - w przypadku kobiet do 60 roku życia, a w przypadku mężczyzn dłuższa o pięć lat. - Trudno mi sobie wyobrazić, że w tym wieku potrafię jeszcze zapanować nad młodzieżą - mówi pani Bożena. Na podjęcie ostatecznej decyzji mają czas do końca 2007 r. Potem będzie już za późno.
Jak nas poinformowała Jolanta Kasprzak, rzecznik prasowy lubelskiego kuratora oświaty w Lublinie do końca 2007 roku na wcześniejszą emeryturę zamierza przejść w województwie jeszcze ponad 4 tys. nauczycieli. - Niektóre z tych osób nie zerwą z zawodem - mówi Kasprzak. - Pozostaną w swoich szkołach na cząstkach etatów. Dotyczy to przede wszystkich nauczycieli, znanych w swoich środowiskach ze skuteczności w nauczaniu. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!