wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Tablica upamiętniająca Szmula Zygielbojma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2008, 16:16

W Chełmie odsłonięto tablicę poświęconą Szmulowi Zygielbojmowi, który w proteście przeciwko obojętności świata na Holocaust popełnił samobójstwo.

"Tablica upamiętniająca Szmula Zygielbojma w mieście jego dumnej młodości przywraca porządek prawdy historycznej. Pokazuje także, że Zygielbojmowie mogli zdarzyć się wszędzie, tak jak wszędzie mogli się zdarzać ludzie źli, podli i niegodni.” - napisał w liście do organizatorów czwartkowej uroczystości ostatni przywódca Powstania w Gettcie Warszawskim Marek Edelman, któremu stan zdrowia nie pozwolił wziąć udziału w uroczystości.

Wyraził też nadzieję, że ta tablica przetrwa nie tylko na ścianie budynku, nie niepokojona i bezczeszczona, ale także w świadomości zbiorowej Chełma.

Jak dodał: "Trzeba powiedzieć z całą mocą że Szmul Zygielbojm był człowiekiem, który zawsze wiedział co robi i co robić powinien. Pozostał moralnym drogowskazem, ale także wyrzutem sumienia, dla tych, którzy zamiast pospieszyć z pomocą, odwracali głowę.”

Do Chełma nie dojechał także Abraham H. Foxman, dyrektor narodowy Ligi Przeciw Zniesławieniu, ale podobnie jak Edelman, napisał list: "Znamy wiele historii dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy w sytuacjach śmiertelnego zagrożenia ratowali życie Żydów. Sprawiedliwie honorujemy ich odwagę i wynosimy, jako wzory postępowania. I pytamy - co by było, gdyby było ich więcej? Tysiące Janów Karskich, tysiące Raulów Wallenbergów, tysiące Iren Sendlerowych i inny bohaterów Holocaustu? Świat mógłby być inny."

W związku z nieprzewidzianymi okolicznościami na uroczystości zabrakło wnuków Szmula Zygielbojma, Artura i Paula. We wspólnym liście stwierdzili, że czwartkowa "celebracja jego ofiary w Chełmie, w nowej demokratycznej Polsce, wyraża mądrość jego przewidywań i jest manifestacją jego nadziei.

Inicjatorami upamiętnienia Szmula Zygielbojma i organizatorami uroczystości były Towarzystwo Jana Karskiego i Lubelska Izba Rzemieślnicza. Rolę gospodarza pełniła natomiast Agata Fisz, prezydent Chełma.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy tego wydarzenia obejrzeli film Dzamili Ankiewicz "Śmierć Szmula Zygielbojma”, po czym wzięli udział w sesji historycznej poświęconej wybitnemu chełmianinowi.

Abraham Foxman dla "Dziennika Wschodniego”:

- Takie wydarzenie, jak chełmskie dedykowane bohaterskiemu Szmulowi Zygielbojmowi służy dobru i prawdzie, a wymierzone jest w pokusy i akty nienawiści, zniesławiania, antysemitzmu i propagowania nazizmu, z czym niestety wciąż mamy, także i w Polsce, do czynienia.

Ten sygnał z Chełma powinien być dobrze usłyszany, bowiem jest alternatywą dla tego z czym walczymy. Przy najbliższej okazji wizyty w Polsce, w której przyszedłem na świat i ocalałem z Holocaustu, dzięki wspaniałej Polce, która zastąpiła mi matkę, oddam hołd Szmulowi Zygielbojmowi u stóp tablicy, w miejscu gdzie rozpoczął swą wielką drogę do historii ludzkości.

.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
polak
Gość
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polak
polak (14 października 2008 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanujmy pamiec o ludziach .O Czlowieku ,ktory w prootescie wobec braku reakcji na mordowanie przez niemcow zydow popelnil samobojstwo..
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2008 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Krótko, na temat. Pani Fiszowo, gdzie będzie ulica, albo plaz Szmula Zygielojma w Chełmie?
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2008 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W uroczystości odsłonięcia tablicy brały udział władze Chełma (z prezydent włącznie), województwa, przedstawiciele związków kombatanckich, wojsko i inni. Widać to na zdjęciach - chociażby publikowanych w Gazecie Wyborczej.
Ale jeśli ktoś czyta jedynie magazyn poświęcony hodowli buraków i kartofli, to nic dziwnego, że potem wypisuje te bzdury na forum.
Rozwiń
xyz
xyz (29 września 2008 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełm na za WszechPolski.
Rozwiń
Chełmiak3
Chełmiak3 (29 września 2008 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problem władzy Chełma jest taki, że nie wie jak uniknąć teraz ulicy (placu) Zygielbojma. To widzi każdy, kto zna ten grajdół.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!