piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Trudne sprawy trudnych dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2005, 18:36

Często chodzą na wagary. Jeśli są w szkole, nie potrafią usiedzieć na miejscu. Z trudem przychodzi im nauka. Nie dogadują się z rówieśnikami. Właśnie dla takich dzieci miasto zamierza utworzyć młodzieżowy ośrodek socjoterapii.

Takiego ośrodka nie ma ani w Chełmie, ani w powiecie chełmskim. W województwie jest ich jak na lekarstwo. Dlatego dzieci, które mają postanowienie o skierowaniu do ośrodka socjoterapii, na miejsce czekają nawet dwa lata. – Często zdarza się, że zanim przyjdzie ich kolej, osiągają pełnoletność. Wtedy szansa, aby im pomóc, przepada – mówi Paweł Ciechan, inspektor z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Chełmie. – Bo ważne jest, żeby zająć się nimi w odpowiednim momencie, zanim np. złamią prawo.
Zdaniem Ciechana, taka placówka jest w Chełmie potrzebna. Bo dzieci z problemami jest sporo. Na razie jednak władze bardzo ostrożnie wypowiadają się o tym, kiedy taki ośrodek mógłby rozpocząć pracę. Wśród terminów pojawia się m.in. wrzesień przyszłego roku.
– Chodzi o to, aby nie przenosić dzieci podczas roku szkolnego – wyjaśnia Marek Sikora, dyrektor Wydziału Edukacji UM. – Wszystko jest jeszcze w powijakach. Aktualnie poszukujemy dogodnej lokalizacji dla placówki. To trudne, ponieważ miejsce musi spełnić liczne wymagania. W budynku powinno być miejsce na internat, a na zewnątrz sporo przestrzeni, bo potrzebne będzie m.in. boisko.
Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, pod uwagę bierze się dwie lokalizacje. Pierwsza to była wojskowa składnica sanitarna przy ul. Hrubieszowskiej, druga – byłe koszary wojskowe przy ul. Lubelskiej.
Prowadzenie i utrzymanie ośrodka będzie finansowane z budżetu państwa. Co ciekawe, pieniądze przyznawane na podopiecznych MOS są wielokrotnie większe niż na uczniów „zwykłych” szkół. •

Co robi MOS?

– organizuje zajęcia dydaktyczne, profilaktyczno-wychowawcze, terapeutyczne i resocjalizacyjne
– pomaga w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej
– pomaga rodzicom lub opiekunom dziecka w wychowaniu i rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!