czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Trwa modernizacja chełmskiej sieci ciepłowniczej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 listopada 2011, 17:19

Pracownicy MPEC zapewniają, że nad nową siecią ciepłowniczą śnieg już nie będzie topniał. (Jacek Bar
Pracownicy MPEC zapewniają, że nad nową siecią ciepłowniczą śnieg już nie będzie topniał. (Jacek Bar

W parku Miejskim każdej zimy topniejący śnieg dokładnie wyznaczał przebieg sieci ciepłowniczej. Zjawisko to było niczym innym, jak dowodem na nieszczelność tej sieci i niebagatelne straty ciepła. Tymczasem, ciepłownicy obiecują, że tej zimy niczego podobnego w parku już nie zaobserwujemy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do gruntownej modernizacji systemu ciepłowniczego przygotowywało się już od 2009 r. W końcu, tej jesieni, przyszedł czas na symboliczne wbicie łopaty w ziemię. Od tego momentu w priorytetowym dla ciepłowników przedsięwzięciu codziennie, w zależności od konkretnego zadania, zaangażowanych jest od 20 do 50 pracowników.

Ekipy ciepłowników można już zastać m.in. w parku Miejskim.

– Jednym z projektów całego przedsięwzięcia jest wykonanie magistrali ciepłowniczej na osiedle Zachód – mówi Mirosław Iwiński, prezes MPEC. – To, co się dzieje teraz w parku, to jeden z elementów tego projektu.

Modernizacja chełmskiego systemu ciepłowniczego potrwa kilka lat i została rozłożona na 21 etapów. Prace obejmą ponad 10 km sieci i będą kosztować ponad 22,5 mln zł. 5 mln zł miasto otrzymało ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– O dotację ubiegało się kilkadziesiąt firm z całej Polski, a łączna wartość złożonych wniosków prawie trzykrotnie przekraczała pulę dostępnych środków – mówi Iwiński. – Dlatego cieszymy się, że to właśnie nasz projekt zyskał pozytywną ocenę, a wraz z nim przyznane dofinansowanie.

Co za te pieniądze otrzymamy? Inwestor obiecuje przede wszystkim mniejszą awaryjność sieci, gdyż tradycyjne sieci kanałowe są już zastępowane tak zwanymi sieciami preizolowanymi. Efektem dobrej izolacji mają być zdecydowanie mniejsze straty ciepła podczas jego przesyłu. Ciepłownicy mają mieć też możliwość szybkiego lokalizowania ewentualnych awarii, których bez względu na poziom technologii całkowicie nie da się wykluczyć. Ponadto modernizacja sieci ma przyczynić się do ochrony środowiska.

– Skutkiem znacznie mniejszych strat ciepła w czasie przesyłu oraz ograniczenia do minimum ubytków wody będzie mniejsze zużycie opału, a więc i zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery – dodaje Artur Jędruszczuk, główny inżynier ds. eksploatacji MPEC. Z drugiej strony ciepłownicy uprzedzają, że w trakcie rozpoczętych prac wystąpią czasowe przerwy w dostawach ciepłej wody, o czym mieszkańcy zawczasu będą informowani.

– Takie niedogodności wchodzą w rachubę przede wszystkim w okresach letnich – zapewnia Iwiński. – Sporadycznie mogą się zdarzyć w październiku, a najpóźniej w listopadzie. Zakładam, że przerwy w dostawach ciepłej wody nie będą trwały dłużej niż dobę. W miesiącach zimowych w ogóle wykluczamy taką ewentualność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
gucio
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 listopada 2011 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ona`' timestamp='1320571079' post='555231']
A czy latem nie można robić tych remontów, tylko teraz jak jest zimno? 2 dni bez ciepła i ciepłej wody, super :gry:
[/quote]
Chyba czytają bo u nas nie było ciepła i wody tylko 1 dzień, chyba że coś sie zmieni.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2011 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='POl' timestamp='1320657735' post='555552']
Dzisiaj miało nie być ciepłej wody od 9-ej. O 7-ej już nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Spuszczałem wodę z 10 minut.
Po co tak pisać? No chyba po to żeby spuszczać dużo wody - zimnej a płacić jak za ciepłą!!!!
[/quote]
Dymitry chytry ale Wania nie durak, czemu nie było wody o 7.00 proste u nas pisało że o 6.00 nie bedzie i inie było bo na sąsiednim bloku pisało że OD 5.00. i jak ci, co blok to inna godzina i wszytko ok.Tylko czemu kosztem lokatorów MPC robi sobie modernizację sieci i to ZIMĄ.
Rozwiń
gucio
gucio (7 listopada 2011 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja Wam mówię,że śnieg będzie topniał tak jak na os.Kościuszki topnieje po remoncie.
Rozwiń
POl
POl (7 listopada 2011 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiaj miało nie być ciepłej wody od 9-ej. O 7-ej już nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Spuszczałem wodę z 10 minut.
Po co tak pisać? No chyba po to żeby spuszczać dużo wody - zimnej a płacić jak za ciepłą!!!!
Rozwiń
Z zachodu
Z zachodu (6 listopada 2011 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O ile mi wiadomo, to w umowach z odbiorcami MPEC ma zawarta klauzule zabraniającą dokonywania przerw w dostawie energii cieplnej w sezonie grzewczym, za wyjątkiem sytuacji awaryjnych. Chcąc nie płacic kar umowych za przerwy w sezonie w związku z realizowaną inwestycją modernizacyjną, MPEC wymyślił sobie sprytny chwyt pod nazwą "WYŁACZENIE AWARYJNE". Gratuluje pomysłu i jestem ciekaw czy ktos wreszcie zgłosi te działania do Urzędu Regulacji Energetyki??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!