środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Trwa remont zabytkowego kościoła. Msze są odprawane w namiocie


Żmudź (pow. chełmski) Ks. proboszcz Dariusz Stefanek ma nadzieję, że zbliżająca się zima będzie łagodna. Z uwagi na trwający remont zabytkowego kościoła msze odprawia w rozbitym po sąsiedzku namiocie.

Niespodziewanie zaszła potrzeba zmiany zakresu prac – mówi Paweł Wira, p.o. kierownika chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Między innymi trzeba było rozebrać podłogę i podstemplować strop i całą więźbę dachową. W tych warunkach nawet ograniczone funkcjonowanie świątyni stało się niemożliwe.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi to dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana około 1753 r. z fundacji Jana Zamoyskiego. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji zrębowej z XVIII-wiecznym wyposażeniem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z 1757 r. Po lewej stronie nawy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII w., po prawej stronie nawy obraz Jezusa Miłosiernego. Obok kościoła zachowała się osiemnastowieczna drewniana dzwonnica. Na czas remontu całe zabytkowe wyposażenie wraz z ołtarzem zostało przeniesione w bezpieczne miejsce, którego Wira woli nie zdradzać.

– Prace remontowe rozpoczęliśmy w połowie maja – mówi ks. Stefanek. – Na początek skoncentrowaliśmy się na przyziemiu. Powstały fundamenty, a stare podwaliny zostały wymienione na nowe. Teraz trwa wymiana zniszczonych belek w konstrukcji kościoła. Zależy nam, aby jak najwięcej ze starej substancji zostało zachowane.

Prace remontowe prowadzi specjalizująca się w obiektach drewnianych firma z Jarosławia. Doceniając jej zaangażowanie ks. Stefanek nie może też nachwalić się swoich parafian.

– Ile razy nie poprosiłem o pomoc przy mniej fachowych pracach, zawsze ludzie stawiali się do pracy – mówi ksiądz. – Jestem przekonany, że parafianom zależy, aby ich świątynia służyła jeszcze przez wieki kolejnym pokoleniom. Dlatego też godzą się na kościół w namiocie.

Ostatnio remont spowolniło odkrycie w kruchcie świątyni dziecięcych pochówków. – Okazało się, że to ślad po cmentarzu jeszcze wcześniejszym od świątyni – tłumaczy Wira. – Między innymi archeolodzy wydobyli z ziemi zachowaną, drewnianą trumienkę. Pochowane dziecko miało na główce czepek, ubrane było w sukienkę i całe było obłożone ziołami. Archeolodzy jeszcze wrócą do tej świątyni, aby dokończyć badania. Kiedy się z tym uporają, ks. Stefanek obiecał godnie pochować wszystkie zebrane w kruchcie szczątki ludzkie na miejscowym cmentarzu.

Pieniądze na remont żmudzka parafia, poza środkami hojnie ofiarowywanymi przez wiernych, otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania od Urzędu Marszałkowskiego oraz od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W sumie to ponad 400 tys. zł. Problem w tym, że do już zaplanowanych prac, w drugim etapie trzeba jeszcze dołożyć remont więźby dachowej i wymianę drewnianych gontów. Ks. Stefanek, wspierany przez Urząd Gminy Żmudź, ma nadzieję, że i tym razem dotychczasowi mecenasi nie zawiodą.

Czytaj więcej o: Żmudź remont kościoła
do dzidy... ajakiej to widaomo :)
KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

do dzidy... ajakiej to widaomo :)
do dzidy... ajakiej to widaomo :) (1 listopada 2017 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Nie wiem czy cenne obrazy i wyposażenie powinny być w wiadomym tylko księdzu miejscu...? Może należało je zdeponować u konserwatora?  Są niestety przykłady, że nie wracało to już do prawowitego właściciela lub wracało tylko trochę "inne""...
 a ja nie wiem czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem... Proponuję opanować tą sztukę  i dopiero wtedy zabierać sie za pisanie swoich mądrych wypocin:P Gdzie jest napisane,że tylko ksiądz zna miejsce przechowywania cennych obrazów? wyraznie jest napisane : "Paweł Wira p.o. kierownika chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków to to jest wg ciebie ksiądz?
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (29 października 2017 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2017 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościół ratować jako zabytek. Mszy świętych (g... one tam święte) nie ma zadnej potrzeby odprawiać. Jezus już dawno opuścił ten nasz polski katolicki Kościół. Obłuda, chciwość, ot zwykła korporacja nastawiona na zyski i nic innego.
Rozwiń
hart
hart (29 października 2017 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
To kościół do którego chodziłem jak spędzałem wakacje u dziadków na wsi wiele lat temu. Dużo wspomnień. Pomodlę się w intencji księdza i ofiarodawców.
 to trzeba dawać a nie tylko się modlić
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2017 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem czy cenne obrazy i wyposażenie powinny być w wiadomym tylko księdzu miejscu...? Może należało je zdeponować u konserwatora? Są niestety przykłady, że nie wracało to już do prawowitego właściciela lub wracało tylko trochę "inne""...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!