niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Uczą ekologii już w przedszkolu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2008, 19:31

Wczoraj do każdego przedszkola w mieście trafiły specjalne pojemniki do selektywnej zbiórki.

Są kolorowe i dostosowane do wzrostu maluchów. W przyszłym tygodniu, kontenery na szkło, plastik i makulaturę dostaną też wszystkie chełmskie szkoły

Selektywna zbiórka odpadów prowadzona jest w naszym mieście już od kilku lat, i choć coraz więcej ludzi się do niej przekonuje, to ciągle mamy w tym temacie pewne braki.

- U nas kultura ekologiczna dopiero się wykształca - mówi Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm. - Chcielibyśmy aby jak najwięcej mieszkańców przekonało się do segregacji śmieci. Liczymy na to, że będzie łatwiej, jeśli zaczniemy już od najmłodszych: uczniów, a nawet przedszkolaków.

Dlatego też miasto zadbało, aby do wszystkich przedszkoli trafiły już tzw. trojaki. To specjalne pojemniki oznaczone kolorami i dostosowane do wzrostu dzieci.

Maluchy, które nie potrafią jeszcze czytać dowiedzą się, że makulaturę należy wyrzucać do otworu z niebieską klapą, na szkło jest miejsce pod klapą zieloną, a na plastik, pod żółtą.

Natomiast od przyszłego tygodnia, większe, bo 240-litrowe pojemniki, dostaną wszystkie szkoły w mieście. A co mają robić ze śmieciami starsi mieszkańcy?

Niektórzy, choćby chcieli przysłużyć się środowisku, mają problem z segregowaniem. - Mieszkam na osiedlu XXX-lecia i w miejscu, gdzie wyrzucam śmieci, przy ul. Grota-Roweckiego 4, nie ma pojemników na segregowane śmieci - mówi Alina Chaberko. - Jestem starszą kobietą i naprawdę nie mam zdrowia chodzić daleko w poszukiwaniu odpowiednich pojemników. Ale swoje śmieci i tak segreguję, z tym że muszę je wrzucać do ogólnodostępnego kontenera.

- Na terenie miasta stoi już około 70 tzw. gniazd, na każde z nich składają się trzy zbiorniki do selektywnej zbiórki odpadów - mówi Żółkiewska. - Jeszcze w tym roku planujemy zakup kolejnych. Jeśli pieniędzy wystarczy, być może będzie ich nawet 30.
Być może, jedno z "gniazd” trafi na osiedle pani Aliny. Ale o to musi zadbać już Chełmska Społdzielnia Mieszkaniowa, do której teren należy.

- My na pewno ustawimy pojemniki we wskazanym miejscu, pod warunkiem, że takie miejsce będzie gwarantowało swobodny dostęp do "gniazda”. Czasem bowiem, jest zbyt ciasno dla samochodu odbierającego odpady - tłumaczy Zbigniew Fidor, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!