sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Ulica Lubelska w Chełmie jak jezioro

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2011, 19:48

Elżbieta Ślusarczyk winą za to, że do jej domu wdarła się woda, obarcza drogowców. (Jacek Barczyński
Elżbieta Ślusarczyk winą za to, że do jej domu wdarła się woda, obarcza drogowców. (Jacek Barczyński

Po przebudowie ulicy, woda na Lubelskiej miała się już nie zbierać. Ale ubiegłotygodniowy deszcz pokazał, że to było tylko pobożne życzenie.

Od wielu lat na ul. Lubelskiej w czasie deszczów woda gromadziła się i rozlewała na sąsiednie posesje. Dotyczyło to zwłaszcza odcinka za przystankiem kolejowym Chełm Miasto. Ubiegłoroczny remont połączony z przebudową tej ulicy miał to zjawisko wyeliminować. Tymczasem, pierwszy ulewny deszcz od czasu zakończenia robót udowodnił, że drogowcy osiągnęli efekt wręcz odwrotny.

– Od 30 lat mieszkam przy Lubelskiej i dopiero teraz woda wdarła się do piwnicy naszego domu, gdzie mąż ma warsztat ślusarski – mówi Elżbieta Ślusarczyk. – Wynosiliśmy ją wiadrami. Niestety, zdążyła zalać m.in. kosztowne spawarki męża. Cały jego warsztat pływał w wodzie, a ze studzienki, która miała zbierać ją z naszej posesji, biła w górę istna fontanna.

Kolejną poszkodowaną w wyniku ulewy była także Jadwiga Rusińska. Woda z ulicznego rozlewiska spływała dokładnie w stronę jej drewnianego domku.

– W jednej chwili za domem pojawiło się istne jezioro – mówi pani Jadwiga. – Woda zalała mi ogród i wdarła się do garażu, gdzie właśnie zwieźliśmy węgiel. Aż boję się zajrzeć do piwnic...

Mieszkający po sąsiedzku Mirosław Kornijuk twierdzi tymczasem, że dokładnie przewidział to, co się stało i jeszcze w ubiegłym roku uprzedzał projektantów przed taką ewentualnością.

– Od lat nikt w mieście nie chce podejść do problemu wody z opadów w sposób kompleksowy – mówi Kornijuk. – Wiem, że w planach była budowa zbiorników przejmujących nadmiar wody, ale je zarzucono. A nasza Uherka nie zawsze jest w stanie całej jej przyjąć.

Już w piątek Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich razem z przedstawicielami projektanta i wykonawcy przebudowy Lubelskiej przeprowadzili na miejscu wizję lokalną. – Na ostateczne wnioski jeszcze za wcześnie, ale z wstępnych ustaleń wynika, że w czasie ulewy zawiodły separatory, czyli filtry oczyszczające wodę deszczowa odprowadzaną do Uherski – mówi Tomasik. – Po prostu okazały się niedrożne. Teraz należy ustalić, czy wina za taki stan rzeczy leży po stronie projektanta, czy wykonawcy. Kiedy to się rozstrzygnie to jednego, lub drugiego wezwiemy do naprawienia tego, co ewentualnie spaprał.

W czasie czwartkowej ulewy w rozlewisku utknęło kilka samochodów. Zanim woda nie zeszła, ulica była nieprzejezdna około godziny. Znacznie więcej czasu zajęło mieszkańcom naprawienie szkód, które zdążyła wyrządzić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
soohy
kate
nfg
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

soohy
soohy (13 czerwca 2011 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kate i nfg - macie jakiś konkretny powód, czy to tylko frustracja?
Rozwiń
kate
kate (13 czerwca 2011 o 02:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='nfg' timestamp='1307910368' post='488892']
Coś się Panu Bogu pomyliło...to miasto należy zaorać a nie zalać.
[/quote]
hihi, zgadzam się
Rozwiń
nfg
nfg (12 czerwca 2011 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś się Panu Bogu pomyliło...to miasto należy zaorać a nie zalać.
Rozwiń
GL
GL (12 czerwca 2011 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszam na Szpitalną. nie wiele dalej a to samo po ulewie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!