czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Chełm

W Chełmie nie biorą!

Autor: Bożena Czyż

Chełm nie jest jedyną gminą w kraju, gdzie podczas kampanii wyborczej pod adresem samorządu III kadencji padło oskarżenie
o korupcję. Ale jest bodaj ewenementem, że czterech miejscowych radnych i urzędników poczuło się na tyle urażonych, że postanowiło
w sądzie bronić dobrego imienia całego samorządu

"Jedną z dziedzin życia społecznego, gdzie najbardziej panoszy się korupcja jest samorząd. Dotyczy to niestety także naszego miasta (Chełma - przyp. red)”. Tak w jednej z lokalnych gazet napisał Grzegorz Raniewicz, kandydat na radnego z KW "Kocham Chełm”. W odpowiedzi Henryk Dżaman, prezydent miasta, jego zastępca Zbigniew Matuszczak, Kazimierz Mazurek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Maria Drygalewicz, członek Zarządu Miasta (wszyscy z SLD, kandydują w nadchodzących wyborach) skierowali pozwy do sądu. Sprawy były rozpatrywane indywidualnie i zakończyły się ugodą. Raniewicz zobowiązał się opublikować oświadczenie, w którym podał, że stwierdzenie, iż korupcja rzeczywiście panoszy się w samorządzie jest oparte na prawdziwych danych statystycznych, ale nie dotyczy nikogo z chełmskich radnych i członków zarządu miasta. To zadowoliło tych, który skierowali sprawy do sądu.
Dlaczego zareagowali tak ostro?
- Jako wiceprzewodniczący RM czuję się
moralnie i politycznie odpowiedzialny za kształtowanie opinii o tym gremium w oczach opinii publicznej - mówi. K. Mazurek. - Sam nie biorę łapówek i jestem pewien, że ludzie, z którymi od lat współpracuję, również nie biorą. Inaczej nie byłoby mnie w tym towarzystwie. Pan Raniewicz nie umiał podać konkretnych zarzutów, a swoje posądzenia oparł na bardzo ogólnych badaniach Pentora.
Odpowiedzialności za wszystkich nie chce brać na siebie M. Drygalewicz.
- Występowałam w swoim własnym imieniu, ponieważ poczułam się obrażona - mówi.
Zarówno Maria Drygalewicz, jak i Kazimierz Mazurek podkreślają, że mając za sobą ponad 40-letni staż pracy zawodowej i społecznej nie mogą pozwolić sobie na takie pomówienia i przejść nad nimi do porządku dziennego.
A czy chełmskich urzędników w ogóle próbuje się korumpować?
- Do mnie nikt się z taką propozycją nie zwrócił - mówi Anna Czerwińska-Karapuda, dawniej radna AWS, teraz kandyduje z Komitetu Wyborczego "Kocham Chełm”. - Bo i co może załatwić szeregowy radny?
Kilkunastu chełmian, zapytanych przez nas o to, czy ich przedstawiciele biorą czy nie, w większości odpowiedziało twierdząco, kwitując wypowiedź pobłażliwym uśmiechem. Żaden jednak nie zgodził się na to, aby podpisać się pod takim stwierdzeniem.
- Ja chcę jeszcze pracować - usłyszeliśmy od jednego z nich.
- Znam pana Matuszczaka od wielu lat - powiedziała Ewa Sebastiańska. - To bardzo porządny człowiek. Nie wierzę, żeby kiedykolwiek wziął łapówkę. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24