poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

W Chełmie powstaje film o Stalagu 319

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2010, 16:13

Przez założony w Chełmie w 1941 roku obóz przeszło ponad 250 tysięcy jeńców. Blisko połowa z nich poniosła tu śmierć. Przygotowywana właśnie produkcja ma być dokumentalnym zapisem tamtych wydarzeń i hołdem złożonym ofiarom.

Stalag 319 – taki tytuł ma nosić filmowy dokument. Chodzi o 26 minutowy program o zlokalizowanym w Chełmie jednym z największych i najbardziej okrutnych hitlerowskich obozów jenieckich na terenie dzisiejszej Polski.

Urząd miasta uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej scenariusza. Częściowo fabularyzowany dokument pokaże historyczne wydarzenia przez pryzmat pracy reportera radiowego. Mający koszmarne sny mężczyzna rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wydarzyło się tu w przeszłości.

Dziennikarz na swojej drodze spotyka ludzi, którzy wprowadzają go w tło tragicznych wydarzeń sprzed prawie 70 lat. Szybko odkrywa, że kolorowe i tętniące życiem dzielnice Chełma to miejsca, gdzie niegdyś w męczarniach konały tysiące osób.

W filmie wystąpią m.in. regionaliści i historycy, w tym Andrzej Rybak od dziewięciu lat badający historię obozu – Opowiem o stalagu i jego powstaniu, pokażę oryginalne dokumenty, które udało mi się zgromadzić oraz miejsca, gdzie obóz był zlokalizowany – zdradza Rybak.

Atrakcyjność filmowego przekazu podnieść mają inscenizowane rekonstrukcje niektórych wydarzeń. – W filmie wystąpią statyści w niemieckich mundurach oraz aktorzy przebrani za jeńców. Do produkcji wykorzystane zostaną również wojskowe pojazdy oraz inne rekwizyty nawiązujące do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – opowiada Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Promocji UM.

Miasto na realizację filmu wyda 15 tysięcy złotych, a kolejne około 10 tysięcy przekaże telewizja. – Biorąc pod uwagę skalę produkcji jest to niewielka kwota. Udało nam się zaoszczędzić znaczne środki m. in. dzięki temu, że występujący w filmie statyści nie wezmą za to wynagrodzenia.

Przygotowaliśmy własnymi środkami również większość potrzebnych rekwizytów oraz zaoferowaliśmy pełną pomoc logistyczną i organizacyjną na planie filmowym. Dzięki temu niewątpliwie zaoszczędziliśmy kilkanaście tysięcy złotych – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta.

Zdjęcia rozpoczną się lada dzień. W lutym gotowy już dokument zostanie zaprezentowany publiczności. – Oficjalną premierę filmu chcielibyśmy zorganizować w chełmskim kinie. Będzie to oczywiście seans bezpłatny, na który już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych chełmian – mówi Agata Fisz.

Film ukaże się także na ekranach telewizji publicznej. W pierwszej kolejności będzie go można obejrzeć w telewizji regionalnej. Najprawdopodobniej dokument o chełmskich stalagu wyemituje kilka innych stacji telewizyjnych należących do grupy TVP S.A.

Urzędnicy planują także udostępnienie filmu w wersji online. – Umowa koprodukcyjna umożliwi nam emisję filmu zarówno na stronie internetowej urzędu miasta jak i w innych formach publikacji. Tym sposobem wszyscy zainteresowani powinni mieć możliwość obejrzenia pierwszej tak dużej produkcji telewizyjnej w naszym mieście – dodaje Fisz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
czytelnik
Lubelak
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 maja 2010 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny "czytelniku" - co Ci złego zrobiła Rozgłośnia z Torunia, że sobie Nią gębę wycierasz?
Rozwiń
czytelnik
czytelnik (11 stycznia 2010 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny Lubelaku - uczyć się nie chciało, z książek to tylko telefoniczna a radio to jedynie słuszna rozgłośnia z Torunia. Przyjmij do wiadomości, że mord w Chełmie dotyczył tak samo Sowietów, jak i Polaków. A ty sam ośmieszasz się używaniem okreslenia "polskie ... " bo przyzwoitemu człowiekowi nawet by to przez gardło nie przeszło
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (11 stycznia 2010 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następny "Polski obóz śmierci"? Czy to inicjatywa ambasady rosyjskiej, bo w 1941 r polskich jeńców juz nie brano?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!