sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

W Chełmie powstanie kolejne rondo. Ale nie wcześniej niż w przyszłym roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2010, 14:42

Rondo turbinowe. Taka drogowa nowinka ma pojawić się w Chełmie na skrzyżowaniu ulicy Wojsławickiej i Alei I Armii Wojska Polskiego. Nowe rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo i pomóc w rozładowaniu korków.

– Chodzi o rozwiązanie, w którym pasy wewnętrzny i zewnętrzny nie przecinają się – tłumaczy Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Kierujący pojazdami w naturalny sposób zmuszeni są do jazdy w określonym kierunku, oczywiście zgodnie z pasem, którym wjeżdżają na rondo. W Polsce działa już kilka takich rond, a statystyki pokazują, że znacznie spadła tam liczba kolizji.

Między innymi z tego powodu, że nowoczesne rondo ma poprawić znacznie bezpieczeństwo, uznano, że powinno powstać właśnie na skrzyżowaniu ulic: Wojsławicka, Aleja I AWP. Policja notuje tam teraz wyjątkowo dużo wypadków i kolizji. A duże natężenie ruchu, szczególnie w godzinach szczytu, powoduje trudności ze skrętem w ul. Wojsławicką.

Codziennością stały się też korki na odcinku ul. Hrubieszowskiej od ul. Pocztowej do ul. Żwirki i Wigury oraz na Al. I AWP do zjazdu w ul. Wojsławicką. Rondo turbinowe ma rozwiązać te problemy.

– Budowa w tym miejscu ronda usprawni przejazd, a swoiste przedłużenie ulicy Wojsławickiej, odciąży zakorkowany w godzinach szczytu odcinek ul. Hrubieszowskiej – przekonuje orędowniczka pomysłu, prezydent Agata Fisz.

Zanim ruszą prace, trzeba jednak poczekać na zakończenie procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta. Ta może trwać jeszcze do wiosny.

A co z kosztami? Według wstępnych wyliczeń modernizacja skrzyżowania i utworzenie nowego ronda może kosztować nawet milion złotych. – Rozważamy kilka możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia – mówi prezydent. – Być może skorzystamy z rezerwy ogólnej Ministerstwa Infrastruktury lub będziemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ulica za ulicą

Pogoda w tym roku wyjątkowo sprzyja drogowcom. A ci, trzeba przyznać starają się maksymalnie wykorzystać sprzyjającą aurę. Właśnie zakończyły się prace na ulicach Narcyzowej i Kruczej.

Drogowcy skończyli też dojazd na ul. Kredowej. A do końca listopada Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych ma uwinąć się z wyrównaniem i utwardzeniem pozostałego odcinka ul. Budowlanej.

Prace trwają jeszcze na Synów Pułku i ul. Spółdzielczej. A to nie koniec. Do końca tego miesiąca drogowcy utwardzą jeszcze pięć ulic. Będą to: Bursztynowa, Krańcowa, Szafirowa, Słoneczna i wspomniana już Budowlana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Wojt
Dieeetih
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 listopada 2010 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Wojt' timestamp='1289981633' post='382582']
Prawdziwe rondo turbinowe jest w Puławach od 2 lat, zaprojektowane przez f-mę PROLAB z Lublina
[/quote]
takie rondo turbinowe już jakiś mądrala położył, piszę położył nie zbudował, bo takiego coś nie można zbudować tylko położyć , koło bazyliki, ma chyba ze 2 metry średnicy i śmiało mogę startować w konkursie deb***izm wieku.
Rozwiń
Wojt
Wojt (17 listopada 2010 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Dieeetih' timestamp='1289949986' post='382462']
takie rondo "turbinowe" istnieje już - zdaje się , koło hotelu "Kamena" , wjeżdżając do ul. Lubelskiej? a to nowe "oczywiście" będzie "doskonale" oznakowane już z daleka, żeby wszyscy przejezdni mogli się zorientować w jego rozkładzie zawczasu , a nie dopiero po wjechaniu na nie, jak to zwykle w tym kraju bywa. oby.
[/quote]
Prawdziwe rondo turbinowe jest w Puławach od 2 lat, zprojektowane przez f-mę PROLAB z Lublina
Rozwiń
Dieeetih
Dieeetih (17 listopada 2010 o 00:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
takie rondo "turbinowe" istnieje już - zdaje się , koło hotelu "Kamena" , wjeżdżając do ul. Lubelskiej? a to nowe "oczywiście" będzie "doskonale" oznakowane już z daleka, żeby wszyscy przejezdni mogli się zorientować w jego rozkładzie zawczasu , a nie dopiero po wjechaniu na nie, jak to zwykle w tym kraju bywa. oby.
Rozwiń
2010
2010 (16 listopada 2010 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W USA dla poprawienia plynnosci ruchu likwiduje sie ronda (chociaz i tak jest ich tam bardzo malo) zastepujac je innymi rozwiazaniami.
Dlaczego wiec Polska nie wezmie przykladu z USA i zamiast archaicznych rond budowac to co naprawde poprawi jakosc ruchu kolowego.
Rozwiń
przemowsky
przemowsky (16 listopada 2010 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fiu, fiu, to się nazywa miasto perspektyw. To chyba drugie rondo w Chełmie o ile się nie mylę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!