niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

W wodzie jeszcze jest tlen

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2006, 19:03

Kilka dni temu na starorzeczu Wieprza w Krasnymstawie grupa wędkarzy z miejscowych kół pracowicie odławiała ryby z wyrąbanej w lodzie przerębli i przenosiła je do rzeki. W ten sposób starali się uchronić je przed przyduchą.

Na początek wędkarze mieli nadzieję zapobiec przydusze poprzez przepompowywanie wody. W tym celu na starorzecze sprowadzili nawet strażaków. Okazało się jednak, że zabieg ten nie przyniósł żadnego rezultatu. Wobec tego trzeba było brać się za podbieraki, którymi wybrali około 600 kg ryb.
Jak do tej pory na terenie chełmskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego był to jedyny poważny przypadek przyduchy. Nie dała ona o sobie znać nawet w zbiorniku Stańków, szczególnie podatnym na to zjawisko.
– Badaliśmy ostatnio zawartość tlenu w tym zbiorniku i wyniki były zadowalające – mówi Krzysztof Daniłów, dyrektor biura zarządu okręgu. – Obawiam się jednak, że wraz z opadami śniegu sytuacja może zmienić się na niekorzyść.
Problem w tym, że przykrywający lodową taflę śnieg nie pozwala przebić się przez nią promieniom słonecznym. Zatrzymuje to procesy fotosyntezy, w efekcie czego rośliny mało że przestają produkować tlen, to wręcz pobierają go z wody. W tej sytuacji jedynym ratunkiem jest przynajmniej częściowe odśnieżanie zamarzniętych akwenów. Wyrąbywanie przerębli nie ma sensu, gdyż aby było to skuteczne, należałoby skuć lód z co najmniej jednej trzeciej części zbiornika. (bar)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!