wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

W zdrowym ciele zdrowy duch

  Edytuj ten wpis

Pacjent nic nie traci, a może wiele zyskać: zdrowie, a nawet życie - mówią lekarze. I zachęcają do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

- O realizowanych programach profilaktycznych dowiedziałam się z waszej gazety -mówi Krystyna Pawlak. - I ucieszyłam się, że mammografię mogę wykonać za darmo. Prywatnie nigdy bym jej nie zrobiła, bo badanie to drogie. Poszłam i okazało się, że mam zmiany w piersiach.
Na szczęcie okazały się one nie groźne. Mimo to pani Krystyna zaczęła bardziej dbać o siebie. Nauczyła się samokontroli piersi. - Wiem, że muszę częściej chodzić do lekarza. Kontrolować te zmiany - mówi.
- Między innymi właśnie dlatego należy systematycznie wykonywać badania - zachęca mieszkańców Joanna Lis, szefowa Ośrodka Jakości i Promocji Zdrowia chełmskiego szpitala. - Dobrze mieć pewność że jesteśmy zdrowi, a w razie jakichkolwiek zmian podjąć jak najszybciej leczenia.
Obecnie szpital realizuje cztery programy: profilaktykę raka szyjki macicy, raka płuc i gruźlicy oraz raka gruczołu krokowego. - Na cytologię zapraszamy panie w wieku 25-59 lat. Można ją wykonać w Poradni Położniczo-Ginekologicznej, przy ul. Szpitalnej 53 w godzinach od 8 do 11 - dodaje Lis.
Panowie powyżej 45 roku życia powinni zdecydować się na badania gruczołu krokowego. Płaci za nie Starostwo Powiatowe Chełmie. Trzeba się pospieszyć bo jest tylko 230 miejsc. Zapisy pod numerem telefonu: 0-82 562-32-04 lub 0-82 562-32-11 w godz. 9-12.

Wszyscy, niezależnie od płci, mogą natomiast wykonać zdjęcie rtg płuc. Te badania finansuje z kolei Urząd Marszałkowski.
Komu daleko do szpitala może skorzystać z oferty Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. W ramach profilaktyki gruźlicy i raka płuc (przychodnia przy ul. Wołyńskiej) jest prowadzona edukacja zdrowotna oraz wykonywany wywiad epidemiologiczny. I to, co dla pacjentów najważniejsze: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wraz z opisem. Program skierowany jest do osób mających więcej niż 18 lat.
Z kolei pacjenci, którzy mają więcej niż 30 lat mogą dodatkowo zgłosić się na badania profilaktyczne w kierunku wykrywania osteoporozy oraz cukrzycy.
Kobietom w wieku od 20 do 50 lat ZOZ proponuje natomiast profilaktykę raka piersi. W przychodni przy ul. Wołyńskiej pacjentki mogą nauczyć się tak zwanego samobadania piersi i zapisać na badanie USG.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
chełmianka
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chełmianka
chełmianka (17 października 2007 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skorzystałam z większości badań ale nie wszystkie są wykonywane solidnie.W miejskim zozie robią usg piersi ale nikt nie uczy kobiety w jaki sposób mogę sama sobie zbadać piersi.To jakaś ściema!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!