czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

We Włodawie skażenie wodociągu. 14 tysięcy ludzi jest nadal bez wody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2009, 20:54
Autor: Monika Mojsym

Na ulicach beczkowozy. Przed każdym kolejka ludzi z wiadrami. Ludziom puszczają nerwy. Mówią, że informacja o skażeniu dotarła zbyt późno i nie do wszystkich.

Miasto huczy od plotek. Bakterie coli we włodawskim wodociągu wykryto w środę i dopiero wtedy powiadomiono o zagrożeniu mieszkańców. Nieoficjalnie jednak mówi się, że sanepid informację o skażeniu miał już wcześniej i zwlekał z jej ujawnieniem. Sanepid zaprzecza.

– Pierwsze próbki pobraliśmy w poniedziałek. To była rutynowa kontrola – mówi Bożena Niewiarowska-Łobacz, powiatowy inspektor sanitarny. – Próbki były badane w Chełmie, bo u nas nie ma odpowiedniego laboratorium. Informację o skażeniu dostaliśmy dopiero w środę. Natychmiast powiadomiliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i burmistrza. Wydaliśmy też komunikat o tym, że woda nie nadaje się do spożycia.

Ludzie mają jednak pretensję, że o wszystkim dowiedzieli się zbyt późno. – Przecież wszyscy piliśmy tę wodę, kiedy już była skażona. Kąpaliśmy w niej malutkie dzieci – skarży się pani Ewa. – Skąd mamy wiedzieć, że nie zachorują?

– Jeżeli dolegliwości żołądkowo-jelitowe nie pojawiły się do tej pory, to już nie wystąpią – uspokaja Niewiarowska-Łobacz.– Oczywiście, w sytuacji gdy brakuje bieżącej wody, nie można zapominać o elementarnych zasadach higieny.

Niezadowolenie mieszkańców wzbudza też, niedostateczna ich zdaniem, akcja informacyjna. – Kto ma Internet, dowiedział się o skażeniu w środę, ale są i tacy, którzy jeszcze wczoraj o niczym nie wiedzieli – mówi pan Adam.

– Jestem przekonany, że każdy mieszkaniec został powiadomiony. W najbardziej uczęszczanych miejscach wiszą informacje na ten temat. Poinformowaliśmy też spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i lokalne radio – wylicza Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy.

Włodawianom rozdawana jest woda w butelkach. Mogą również korzystać z beczkowozów. – W sumie zorganizowaliśmy pięć tirów z wodą. Na jednego mieszkańca wypada około 3,5 litra wody. To wyliczenie szacunkowe, bo wody nie reglamentujemy. Każdy może wziąć, ile chce – zapewnia burmistrz.

W najgorszej sytuacji są właściciele lokali gastronomicznych i sklepów. Już liczą straty, bo sanepid w ponad 80 punktach zabronił produkcji jedzenia. W sklepach można sprzedawać tylko żywność w hermetycznych opakowaniach. To, czy nakaz sanepidu jest przestrzegany mają sprawdzać jego inspektorzy.

Gdzie po wodę

Woda będzie rozdawana w godz. 7–9 oraz 16–18 w kilku punktach miasta: ul. 1000-lecia PP (obok straży pożarnej), ul. Piłsudskiego 41(Urząd Miejski), ul. Jana Pawła II (sklep Slawex), róg ul. Szpitalnej i Piłsudskiego (parking przy przychodni zdrowia), ul. Rynek (plac obok apteki Cefarm), ul. Piastowska, róg ul. Jasnej i ul. Zabagonie, róg ul. Piłsudskiego i ul. Wojska Polskiego (parking), ul. Chełmska (przy PKS). Woda z cysterny będzie się nadawać do picia po przegotowaniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ciekawy
Włodawianin
med
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ciekawy
ciekawy (18 września 2009 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jaka wodą mam poić zwierzęta?????????tez mam nosić butelkami jak na jednego mieszkańca przypada 3.5litra to ile na jednego konia lub krowe?????????
Rozwiń
Włodawianin
Włodawianin (17 września 2009 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
APEL !!! WSTYD!!! Żeby we Włodawie nie było nawet podstawowego laboratorium do badania próbek wody. WSTYD WSTYD!!! Coraz bardziej zaczyna, się wstydzić tego miasta! Jasne uzależniać się od innych jak w większości przypadków. Apeluję do ludzi, którzy coś mogą, napomnijmy władzy o konieczności "tworzenia, budowania.. itp" takich obiektów, niech ten przypadek z zakażeniem będzie nauczką i dobrym przykładem do wyciągnięcia wniosków.
Rozwiń
med
med (17 września 2009 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe tylko ze kierowniczka sanepidu sama kupila z 50 litrow wody w poniedzialek w tesco a ludzie sie dowiedzieli dopiero nieoficjalnie w srode porazka
Rozwiń
mgma04
mgma04 (17 września 2009 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ciekawe to niektórzy we Włodawie o zaistniałej sytuacji dowiedzieli się od mieszkanki Słupska.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!