sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Więcej osób korzysta z zasiłków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2009, 17:33

Ponad pięć milionów złotych będzie kosztować w tym roku pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Chełma. Pieniądze pójdą m.in. na zasiłki i dożywianie.

W najbliższy czwartek radni zapoznają się podczas sesji z bilansem potrzeb miasta w zakresie pomocy społecznej na ten rok. Okazuje się, że potrzeby są ciągle duże i, niestety, nie zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na pomoc społeczną miasto przeznaczy ponad 3,5 mln zł. Kolejne 1,8 mln przekaże województwo.

- Pieniądze z województwa są przeznaczone na zadania zlecone, czyli m.in. zasiłki stałe - mówi Danuta Cichowicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm. - W tym roku z takich zasiłków skorzysta 450 mieszkańców naszego miasta. Większość z nich, bo aż 300, to osoby mieszkające samotnie.

Więcej, bo 1,2 tys. osób, będzie korzystała z zasiłków okresowych, a 1,3 tys. z celowych i pomocy w naturze. Blisko pół tysiaca osób będzie korzystało z usług opiekuńczych, a 1,3 tys. z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego i prawnego.

Kto najczęściej korzysta z pomocy społecznej? Najczęściej ludzie ubodzy. Ale do szukania wsparcia zmusza ludzi także bezrobocie, długotrwała choroba, niepełnosprawność i życiowa bezradność. Wielu podopiecznych pomocy społecznej to ludzie powyżej 46 roku życia. Szczególnie widoczne jest to w grupie osób bezrobotnych.

Choć liczba potrzebujących się nie zmniejsza, to zmienia się sposób ukierunkowania pomocy. Tak aby nie skupiać się na wsparciu finansowym, które działa jedynie doraźnie. - Więcej osób niż przed rokiem zostanie objętych poradnictwem specjalistycznym i pracą socjalną - mówi Cichowicz. - Chodzi o to, aby osoby, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, z pomocą specjalistów próbowały rozwiązać swoje problemy, a przede wszystkim, żeby uwierzyły, że są w stanie to zrobić, bo nie zostały pozostawione same sobie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!