poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Władze Chełma chcą utrzymać zamiejscowy ośrodek prokuratury

  Edytuj ten wpis
Autor: (sad)

Nad ośrodkiem zamiejscowym prokuratury okręgowej wisi widmo likwidacji. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale magistrat już zabiega o zachowanie ośrodka w mieście. Na wysłane do ministerstwa pisma, właśnie otrzymał odpowiedź.

Likwidacja chełmskiego ośrodka zamiejscowego prokuratury miałaby być efektem planowanej restrukturyzacji prokuratur w całym kraju.

Swój sprzeciw wobec takich planów wyrazili samorządowcy. Dwukrotnie w obronie prokuratury występowała do ministerstwa prezydent Agata Fisz.

– To nie jest tylko kwestia prestiżu miasta i utrzymania miejsc pracy – mówi prezydent. Likwidacja tego typu instytucji powoduje zubożenie społeczne w zakresie dostępu do administracji państwowej. Mamy już przykład zlikwidowanego decyzją centralną Sądu Gospodarczego. Teraz mieszkańcy naszego miasta i regionu muszą jeździć do Świdnika.

W ostatnim piśmie skierowanym do Ministra Sprawiedliwości prezydent ponownie podkreślała, że funkcjonowanie na naszym terenie Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej jest konieczne i niezbędne z punktu widzenia społecznego.

Co na to ministerstwo? Kilka dni temu miasto otrzymało odpowiedź, której w imieniu ministra udzielił Podsekretarz Stanu Stanisław Chmielewski.

W swoim piśmie stwierdza, że chociaż decyzje o tworzeniu i znoszeniu ośrodków zamiejscowych należą do Ministra Sprawiedliwości, to zapadają one po wcześniejszym zaciągnięciu opinii od Prokuratora Generalnego. Właśnie na jego wniosek, od końca ubiegłego roku trwają prace specjalnego zespołu, który ma ocenić zasadność dalszego funkcjonowania niektórych ośrodków zamiejscowych prokuratur okręgowych i rejonowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości jednocześnie zaznacza, że dotychczas Prokurator Generalny nie wystąpił z wnioskiem o likwidację chełmskiego ośrodka zamiejscowego.

– W naszym wystąpieniu zasugerowaliśmy także ministrowi rozważenie reorganizacji struktury jednostek organizacyjnych prokuratury w sprawie rozszerzenia zakresu obszaru działania Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie – mówi Fisz. – Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że taki wariant jest brany pod uwagę. Byłoby to rozwiązanie umożliwiające dalsze funkcjonowanie prokuratury okręgowej naszym mieście.

Niezależnie od ostatecznej decyzji Ministra Sprawiedliwości, wystąpienie władz Chełma zostało również przekazane do Prokuratora Generalnego. To głównie od jego sugestii zależeć będzie los chełmskiej jednostki. Teraz pozostaje już tylko czekać na ostateczne decyzje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!