piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Włodawa: Agenci w bibliotece

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2009, 15:42

We Włodawie działa 74 agentów. Są zarejestrowani w Centralnym Biurze, podzielonym na wydziały. Ich przełożeni to: J-5, Czarna Mamba i Borowik.

Pomysłodawczynią Centralnego Biura Czytelniczego jest Edyta Pietrzak, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Powołaliśmy je po to, aby w zabawny sposób zachęcić najmłodszych do czytania - mówi.

- Równocześnie chcieliśmy ich uaktywnić do pomagania innym. Nasi agenci na przykład wypożyczają książki osobom, które chociażby z powodu choroby, nie mogą same przyjść do biblioteki. Mówimy wówczas, że współpracują z obcym wywiadem. Ich zadaniem jest też werbowanie innych agentów.

Detektywi mają od 7 do 13 lat. Ich skrzynkami kontaktowymi są filie biblioteki oraz oddział dla dzieci. Na przykład Czarna Mamba, czyli Joanna Bondarczuk czeka na swoich wywiadowców w "Archiwum B”. Mali agenci na spotkania umawiają się też w "Krainie deszczowców” oraz "Gwiazdce 2”.

W tym roku do pracy w agenturze zwerbowana została np. 10-letnia Karolina Korneluk, pseudonim Kara. Już dwukrotnie została agentem miesiąca. Po raz pierwszy tytuł ten przypadł jej w styczniu, a następny w marcu. -"Archiwum B” odwiedzam co najmniej raz na dwa tygodnie - zdradza agentka Kara. Ile książek przeczytała?

- Nie pamiętam - mówi. - Ale dużo. Wypożyczam 10-14 książek jednorazowo.

- Wypożycza i czyta - chwali Karę Czarna Mamba. - Wiem, bo sprawdzamy, czy nasi agenci wywiązują się ze swojej pracy operacyjnej.

Czy taki sposób zachęcania dzieci do czytania się sprawdza? - Młodzież garnie się do książek - mówi Czarna Mamba. - W tym roku sama zwerbowałam 40 nowych agentów. Oni przychodzą z kolegami i w ten sposób nasza wywiadowcza siatka wciąż się rozszerza.

Każdy nowy agent otrzymuje specjalną legitymację i ma założoną kartę agenta. To właśnie na tej karcie dokumentowane są wszystkie jego zasługi.

Bibliotekarze zastanawiają się, czy nie rozszerzyć działalności CBC również na uczniów szkół gimnazjalnych. Wielu z nich już wcześniej działało w agenturze i chętnie powróciłoby do pracy wywiadowczej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!