wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Wsie poza globalną wioską

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2005, 21:30

Michał ma 14 lat i średnio trzy godziny dziennie spędza surfując po Internecie. Nie wyobraża sobie, sytuacji, że nie mógłby z niego korzystać kiedy tylko zechce. Nie musi się tym martwić, bo mieszka w Chełmie i cały wirtualny świat jest w zasięgu jego ręki.

W gorszej sytuacji są jego rówieśnicy, którzy mieszkają w małych miejscowościach. W większości przypadków połączenie z Internetem jest tam możliwe jedynie drogą telefoniczną. Ta metoda wiąże się jednak z dosyć znacznymi kosztami i tylko nielicznych stać na taki wydatek. Dlatego jedyną możliwością kontaktu z wirtualnym światem stają się internetowe kafejki. Zainwestowało w nie już kilka gmin. Negatywną stroną takich inwestycji jest lokalizacja. Zwykle jest to jedna kawiarenka w całej gminie. Aby do niej dotrzeć trzeba stracić nie tylko pieniądze np. na bilet PKS, ale także sporo czasu. Pozytywne jest to, że można tam skorzystać z Internetu jedynie za symboliczną opłatą lub wręcz za darmo.
W Żółkiewce, kawiarenkę internetową utworzono w miejscowej bibliotece w październiku ubiegłego roku. – Mamy tutaj trzy stanowiska z dostępem do Internetu – mówi pracownik biblioteki. – Można z nich korzystać w godzinach pracy biblioteki. Od poniedziałku do piątku od ósmej do osiemnastej, a w soboty do trzynastej. Jak dotychczas z Internetu korzystają głównie ludzie młodzi. Uczniowie, studenci.
Dostęp do sieci miała mieć także biblioteka w Gorzkowie. W związku z tym, że w gminie nie ma stałego łącza, sprawa się skomplikowała i przesunęła w czasie. Na razie mieszkańcy muszą sobie radzić bez Internetu.
Takiego problemu od niedawna nie ma w Wyrykach. W grudniu ubiegłego roku, także w bibliotece, zaczęła funkcjonować kawiarenka internetowa. – Zdecydowaliśmy się na to, bo otrzymaliśmy korzystną ofertę od jednej z firm – mówi Zbigniew Rymkiewicz, wójt gminy. – Za połączenie zapłaciliśmy niewiele ponad tysiąc złotych. Teraz z Internetu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.
Od ubiegłego roku Internet służy także mieszkańcom gminy Rudnik. Tam dostęp do sieci ma nie tylko miejscowa biblioteka, ale także trzy szkoły podstawowe i gimnazjum. W każdym z tych punktów, jak zapewnia Tadeusz Zdunek, wójt gminy, mieszkańcy mogą w razie potrzeby skorzystać z dobrodziejstw Internetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!