poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Wybierzemy się na wirtualny spacer po dawnym Chełmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2011, 08:45

Kilkaset starych fotografii dawnego miasta, w tym zdjęcia z przedwojennych niezrealizowanych projektów oraz nieistniejących budowli i świątyń. Wszystko to znajdziemy w tworzonym jeszcze przez miejskich urzędników nowym portalu internetowym poświęconym przeszłości Chełma.

Pomysłodawców portalu sprowokowało powodzenie dwóch kolejnych muzealnych wystaw, połączonych z luksusowym wydawnictwami zatytułowanymi "W starym albumie mojego dziadka. Chełm i chełmianie na starej fotografii”. Oba albumy rozeszły się niczym świeże bułeczki, a wystawy jak na Muzeum Ziemi Chełmskiej cieszyły się rekordową popularnością. Godna podziwu była wówczas także znakomita współpraca placówki z mieszkańcami, którzy przetrząsnęli domowe archiwa i udostępnili muzealnikom setki oryginalnych zdjęć.

– Kroi się nam niesamowita podróż po niegdysiejszym mieście, zobrazowanym setkami podzielonych tematycznie starych zdjęć – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.

Portal, w założeniu jego pomysłodawców, ma być adresowany przede wszystkim do mieszkańców Chełma i osób związanych z naszym miastem. – Oczywiście liczymy, iż skorzystają z niego także inni użytkownicy Internetu przez co przełoży się to na dodatkową promocję miasta – dodaje prezydent Fisz.

Docelowo w portalu znajdzie się kilkaset dawnych fotografii. Z czasem w miarę pozyskiwania nowych materiałów, w tym od internatów z kraju i ze świata będzie ich coraz więcej.

Aby ułatwić oglądanie, zostaną one podzielone na kilkanaście kategorii. Na stronie znajdą się także fotoalbumy, czyli serie zdjęć poświęcone konkretnym wydarzeniom lub obiektom. Wśród nich między innymi znajdą się niezwykłe lotnicze zdjęcia Chełma z okresu I wojny światowej, czy też panoramiczne obrazy ilustrujące wizytę w tym mieście rosyjskiego cara w 1901 roku.

Urzędnicy przewidują, iż portal będzie jednym z pierwszych przygotowanych przez samorząd tak dużych serwisów internetowych poświęconych starym fotografiom konkretnego miasta.

– Nad stroną pracujemy od kilku tygodni – mówi Rolad Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta. – Zebranie, opracowanie i opublikowanie setek zdjęć jest pracochłonnym zajęciem. Mamy jednak nadzieję, że efekt będzie co najmniej zadowalający i że nasz portal będzie licznie odwiedzany.

Na stronie znajdą się fotografie przedstawiające miasto od II połowy XIX wieku do końca lat 60-tych XX w. Samorząd Chełma na przygotowanie tego portalu nie wyda ani złotówki. Całą pracę mają wykonywać urzędnicy. Na wirtualny spacer po niegdysiejszym Chełmie będzie można się wybrać już za kilka tygodni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 kwietnia 2011 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cenna inicjatywa , proponuje ja wzbogacić unikalnymi na skale Polski zdjęciami obecnego Chełma, np. Lubelskiej, Trubakowskiej, Kolejowej, i innych przepięknych zawalonych na pól chałup z okresu ok 1920 roku, opuszczonych kamienic i pokazać wirtualna przejażdżka dziurawymi u.licami slalomem w poszukiwaniu kawałka całego asfaltu. Zdjęcia tych walących sie ruder stanowią niezapomniany widok NASZEGO MIASTA. Chyba taka naklejkę na szyby dawali rok temu. Sam myślałem aby zrobić taka przejażdżkę z aparatem po Chełmie i fotografować te "PEREŁKI" chełmskiej architektury. Pozdrawiam.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!