sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Wyborczy problem PSL w powiecie chełmskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2010, 15:22

Porozumienie "Gmina-Powiat Wspólna Sprawa” typując swoich kandydatów na wójtów, uwzględniło Hieronima Zonika, wójta gminy Siedliszcze. Zonika poparło też gminne PSL. To zaskakujące, bo do peeselowskich władz powiatu porozumienie jest w opozycji.

Jak na ironię Zonik od początku jest jednym z najaktywniejszych działaczy porozumienia. W swoim czasie należał do PSL, ale się wypisał. Jak się okazało w niczym nie zraziło to wobec niego miejscowych ludowców, którzy ponownie obdarzyli go politycznym kredytem zaufania.

Jeśli zatem władze powiatowe PSL nie podważą decyzji gminnej instancji, to Zonik będzie kandydował na wójta z listy porozumienia, z góry mając zapewnione poparcie ludowców.

– Rzeczywiście ludowcy zaprosili mnie na posiedzenie swojego zarządu – mówi Zonik. – Zapewnili, że mają do mnie zaufanie i że oddadzą na mnie swoje głosy. To bardzo budujące, chociaż zdaję sobie sprawę, jak ta sytuacja jest nie w smak ludowcom ze szczebla powiatowego.

Okazało się, że na poparcie ludowców może liczyć także Andrzej Mazur, wójt gminy Sawin. Z solidarnościowymi korzeniami w przeciwieństwie do Zonika nigdy nie był formalnie związany z PSL. – Nieoficjalnie wiem, że nasi ludowcy rzeczywiście chcą mnie poprzeć w wyborach na wójta – mówi Mazur. – Dotarły do mnie też słuchy, że Kazimierz Stocki, szef powiatowego PSL szanuje ich decyzję i publicznie dał już temu wyraz.

A co na to ludowcy z powiatowej góry? – Myślę, że Zonik bał się, że bez poparcia ludowców tym razem przegra wybory i dlatego sam o nie zabiegał – mówi Jarosław Wójcik, wiceprezes Zarządu Powiatowego PSL Chełmie. – Generalnie uważamy, że jeśli ktoś do tej pory był dobrym wójtem, czy radnym, to dlaczego go nie poprzeć? Za przykład mogą służyć chociażby nasze dotychczasowe relacje z wójtem Mazurem.

Członkowie porozumienia z jednej strony podkreślają swoją apolityczność i niechęć do partyjniactwa, a z drugiej rozpoczęli już kampanię wyborczą, co też jest przecież niczym innym, jak polityką. Paweł Ciechan, sekretarz Gminy Chełm nie widzi w tym sprzeczności.

– Wśród naszych kandydatów na wójtów oraz gminnych i powiatowych radnych są osoby związane z różnymi ugrupowaniami politycznymi od SLD poprzez PSL i Samoobronę po PiS i PO – mówi Ciechan. – Na wszystkich jesteśmy otwarci, a jedyne kryteria, jakie stosujemy, mają charakter merytoryczny. Liczy się nie to, skąd kto jest, ale co umie i czy chce pracować.

Porozumienie "Gmina-Powiat Wspólna Sprawa” współtworzą wójtowie gmin Chełm, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Sawin, Siedliszcze i burmistrz Rejowca Fabrycznego oraz obecni powiatowi radni: Andrzej Skóra, Tomasz Szczepaniak i Paweł Ciechan.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!