niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Wybuch w fabryce mebli w Chełmie. To już czwarty pożar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2011, 18:07

Po akcji strażaków o tym, że w lakierni szalał ogień świadczyły tylko kałuże piany i wypalone oczodo
Po akcji strażaków o tym, że w lakierni szalał ogień świadczyły tylko kałuże piany i wypalone oczodo

W lakierni zakładu meblarskiego "Meblotap” jeden z pracowników zauważył, że z komina wydobywa się inny dym niż zwykle. Natychmiast zaalarmował szefa produkcji. Ten zarządził ewakuację. Chwile później w lakierni doszło do potężnej eksplozji.

Na szczęście w chwili wybuchu, wszyscy pracownicy byli już na zewnątrz i to po bezpieczniejszej stronie budynku lakierni. Dlatego w wyniku eksplozji ucierpiał tylko jeden, przypadkowy pracownik, który przechodził z drugiej strony zakładu. Poraniły go odłamki szkła. Jeszcze na miejscu opatrzył go lekarz pogotowia.

– Ogień z uszkodzonego komina przeniósł się na dach – mówi Zdzisław Herbut, w "Meblotapie” szef sprzedaży. – Zanim wezwaliśmy strażaków, ci już do nas jechali. Zaalarmował ich słup dymu z lakierni.

Tomasz Ważny, rzecznik chełmskich strażaków, który w tym czasie pełnił służbę oficera dyżurnego zapewnia, że do pożaru w zakładzie skierował wszystkie jednostki, jakie tylko miał w dyspozycji. – Ogień szybko udało się stłumić – mówi Ważny. – Więcej czasu zajęło dogaszanie pożaru i wentylacja pomieszczeń.

Z uwagi na gryzący dym i zagrożenie zatruciem, szefowie zakładu zwolnili większość pracowników do domów. W poniedziałek jeszcze nie byli w stanie oszacować strat. Pierwszeństwo mieli przedstawiciele policji, nadzoru budowlanego i Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem strażaków, budynek lakierni po pożarze prawdopodobnie nadaje się już tylko do rozbiórki. O tym jednak zadecydują biegli.

Herbut zapewnia, że lakiernia, tak jak cały zakład była ubezpieczona. Ubezpieczyciel też został już powiadomiony o tym, co się stało.
– Przemysł meblarski ma swoją specyfikę – podkreśla Herbut. – Zagrożenie pożarem jest w nim znacznie bardziej realne niż w innych branżach.

Potwierdzeniem tych słów może być to, że w dziejach "Meblotapu” to był już czwarty pożar. Pierwszy przed laty strawił cały zakład, wówczas jeszcze przy ul. Hutniczej. Dwa kolejne wydarzyły się podczas remontów i były spowodowane przez błędy popełnione pracowników firm zewnętrznych.

Pracownikom lakierni udało się wynieść na zewnątrz część urządzeń i materiałów, zanim jeszcze doszło do wybuchu. Wraz z budynkiem spłonęła dzienna produkcja i pozostałe urządzenia. Samych lakierów było tam tylko tyle, ile na ten dzień potrzebowali lakiernicy. Ta zasada w tym przypadku znakomicie się sprawdziła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Klingorian
wiesław
Nie dzieciak
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Klingorian
Klingorian (9 lipca 2011 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po pierwsze - pożarów w fabryce było o wiele więcej - fakty zostały sprytnie zatuszowane.
Po drugie - pożary nie są skutkiem przypadków - to rażące zaniedbania i archaiczne wyposażenie powoduje takie skutki. gdyby tak mniej inwestować w samochody a choć raz zainwestować w wyposazenie lakierni to sytuacja by się nie powtórzyła. Zresztą - kto w tej fabryce jest w stanie logicznie pomysleć???
Rozwiń
wiesław
wiesław (14 czerwca 2011 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
meblotap poprzednio mieścił się na ulicy okszowskiej jak juz,brawo dla naszych strażaków za wzorowo przeprowadzoną akcję,byłem,widziałem,podziwiam ...
Rozwiń
Nie dzieciak
Nie dzieciak (14 czerwca 2011 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"oczodoły okien" - to jest to.
Rozwiń
mikox
mikox (13 czerwca 2011 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś takie zakłady to miały zabezpieczenia w CO2 a dzisiaj......nic tylko kasa kasa i kasa a bezpieczeństwo ludzi na szarym końcu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!