wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Wypuścili mordercę gwałciciela, bo "zaburzenia wyeliminowano"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2011, 13:24
Autor: (MB)

Gwałciciel wróci na 15 lat za kratki
Gwałciciel wróci na 15 lat za kratki

Skazany za gwałt i zabójstwo na tle seksualnym wyszedł wcześniej z więzienia, bo biegli uznali, że resocjalizacja się powiodła i nie jest już groźny. Pomylili się. Mężczyzna znowu zgwałcił.


52-letni mieszkaniec Krasnegostawu został skazany za gwałt i zabójstwo na tle seksualnym, ale sąd skrócił mu wyrok. Przeważyła opinia biegłych. Ich zdaniem "zaburzenia mężczyzny zostały wyeliminowane w procesie resocjalizacji”.

Cudem przeżyła

22 stycznia Ryszard C. podstępnie zwabił młodą lubliniankę do budynku na peryferiach Krasnegostawu. Tam maltretował i gwałcił ją przez kilka godzin. Kobieta cudem przeżyła.

W 1988 r. ten sam mężczyzna został skazany za gwałt i uduszenie sznurem 29-letniej mieszkanki Krasnegostawu. Otrzymał najwyższy wówczas wymiar kary – 25 lat więzienia. Wyszedł na wolność po 20. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Zamościu. Dlaczego?

Dotarliśmy do orzeczenia sądu, który w połowie 2008 r. zezwolił Ryszardowi C. na opuszczenie więzienia ponad 5 lat przed upływem całej kary.

Gwałciciel wyleczony

– Od 2007 r. mężczyzna pracował poza terenem jednostki. Wywiązywał się z powierzanych zadań w sposób sumienny i rzetelny – mówi Dariusz Filipczak z Wydziału Penitencjarnego zamojskiego sądu.

– Poza tym powracał z przepustek terminowo, bez zastrzeżeń – dodaje sędzia Filipczak.

O przedterminowym zwolnieniu gwałciciela przeważyła opinia biegłych: psychologa (z Zakładu Karnego w Zamościu, w którym mężczyzna odsiadywał wyrok) i seksuologa (niezależnego specjalisty). Biegli orzekli, że zaburzenia mężczyzny, które doprowadziły go do gwałtu i zabójstwa na tle seksualnym "zostały wyeliminowane w procesie resocjalizacji”.

Sąd zastosował wobec Ryszarda C. dozór kuratora. Ten miał co pół roku przedstawiać sprawozdanie z zachowania mężczyzny, aż do wygaśnięcia zasądzonego w 1988 r. wyroku (czyli do 2 lipca 2014 r.).

– Ten przypadek jest kolejnym potwierdzeniem słabości polskiego systemu resocjalizacji – nie ma wątpliwości Ireneusz Siudem, psycholog z UMCS. – Gdyby praca resocjalizacyjna z przestępcami była prowadzona skutecznie, nie dochodziłoby do tylu przestępstw – dodaje Iwona Przewor z Katolickiego Stowarzyszenia Agape, które prowadzi w Lublinie Ośrodek Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Wróci na 15 lat?

Po styczniowym napadzie mężczyzna został zatrzymany i aresztowany na trzy miesiące (trafił na badania psychiatryczne do Warszawy). – Usłyszał zarzut wielokrotnego zgwałcenia. Przyznał się – mówi Andrzej Stasieczek, prokurator rejonowy w Krasnymstawie. – Za ten czyn grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd "odwiesi” mu także warunkowe zawieszenie końcówki poprzedniego wyroku (5 lat) i doliczy do łącznej kary.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kyx
Wujek zza miedzy
a00
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kyx
kyx (10 lutego 2011 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sąd podejmuje decyzję na podstawie opinii przygotowanej wcześniej przez m.in. seksuologa, psychologa. Można zadać pytanie o kompetencje i doświadczenie tychże.
Rozwiń
Wujek zza miedzy
Wujek zza miedzy (10 lutego 2011 o 00:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsza resocjalizacja to resocjalizacja metodą warstwową - warstwa przestępców, warstwa piachu, warstwa przestępców, warstwa wapna, warstwa piachu ...

A tym, którzy podpisali się pod pozytywną opinią o resocjalizacji tego ścierwa proponuję, by zapraszali go na przepustki do własnych domów, do swoich żon i córek, gdy sami będą w pracy.
Rozwiń
a00
a00 (9 lutego 2011 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale resocjalizacja działa. Tylko zgwałcił, nie zabił
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (8 lutego 2011 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="3"]tego sędziego należałoby do więzienia wsadzić razem z tym gwalcicielem na 15 lat, to byłoby więcej z tego pożytku[/size].
Rozwiń
and justice for all
and justice for all (8 lutego 2011 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O jakie rosocjalizacji mowa w ogóle ?! Jak można resocjalizować kogoś kto siedzi w 10 osobowej celi z innymi bandziorami i jeden drugiego wspiera w tym żeby być jeszcze większym bydlakiem. Jak ma się zresocjalizować małolat, który trafi do kryminału pod celę ze złodziejami, którzy mu 24h będą opowiadać o wspaniałym złodziejskim życiu.
Jest nowe więzienie w Opolu Lubelskim to wszyscy wieszają psy że luksusy i w ogóle wszystko źle. A przecież tylko w tak sposób można prowadzić skuteczną resocjalizację. Wtedy gdy cele są góra dwuosobowe i dobre warunki do odbywania kary. Wtedy można idealnie dopasować współosadzenie.
Ta ścierka Ryszard po 20 latach spędzonych w kryminale po prostu nie wiedział co ze sobą zrobić i nie potrafił poradzić sobie na wolności. I właśnie ten problem powinni wykryć biegli psychologowie czy psychiatrzy. Również oni powinni dyscyplinarnie odpowiedzieć za swoje niedouczenie w zawodzie i olanie sobie sprawy. A jeśli nie to szkoda, że to nie ich gwałcił przez kilka godzin. Może wtedy bardziej rozsądnie przykładaliby się do swojej pracy.
Nie ma sprawiedliwości. Całe życie to gówno będzie żywiło się za nasze pieniądze. Rodzinie tego patałacha życzę tego co przeżyła ta poszkodowana kobieta oraz wcześniejsza ofiara. Życzę Wam tego najmocniej jak tylko mogę. A Ryszardowi Czarn... życzę wszystkiego co najgorsze. Oby cię tam gnido dojechali na wszelkie możliwe sposoby i mam nadzieję, że sam za pomocą sznurka i karty w oknie sam wymierzysz sobie sprawiedliwość.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!