sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Z Bostonu prosto do Chicago Cafe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2007, 16:43

O historii, kulturze i obyczajach polskich Żydów, ich wielowiekowej obecności na Lubelszczyźnie

oraz przykazaniu rytualnego obrzezania będzie rozmawiał ze słuchaczami Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych przedstawiciel gminy żydowskiej.

Piotra Wajnberga z lubelskiej Jeszywas Chachmej do kolegium zaprosił Studencki Klub Miłośników Kresów. Wizyta mieści się w ramach projektu NKJO, który sprowadza się do promowania wśród młodych ludzi wielokulturowości Lubelszczyzny, w tym Chełma. Dzięki pośrednictwu Jana Cudaka ze Stowarzyszenia "Miasteczko” 21 listopada o godz. 13.30 oprócz Wajnberga gościem słuchaczy NKJO będzie także Minna Packer, artystka, autorka dokumentalnych obrazów i nauczyciel akademicki z Bostonu. Jak sama podkreśla, należy ona do pokolenia dzieci, których rodzice przetrwali Holocaust. Właśnie temu specyficznemu dziedzictwu poświęciła swój film zatytułowany "Powrót do Gabina”. Opowiada w nim, jak dzieci i wnukowie ocalonych, dźwigając brzemię tragicznych wojennych losów matek, ojców i dziadków, powracają do Polski, by w podwarszawskim miasteczku odnaleźć ślady swoich przodków.
- Przeszłość jest mocną częścią mojego wewnętrznego doświadczenia emocjonalnego, nawet jeżeli nie przeżyłam bezpośrednio tego, co było udziałem moich rodziców - powiedziała Packer.
Cudak i Agnieszka Poźniak, prezes "Miasteczka”, Minnę Packer odnaleźli w Łodzi. - Cieszę się, że udało nam się namówić ją do przyjazdu do Chełma - powiedziała Poźniak. - Ani chwili się nie wahała, co świadczy o tym, jak ważne miejsce zajmuje Chełm w żydowskiej tradycji i kulturze. Pomogła nam też Ambasada USA w Warszawie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, która chce udzielić reżyserce gościny.
W Łodzi Packer, stypendystka Fundacji Fulbrighta gromadzi wraz z córką materiały do kolejnego swojego filmu. Ma to być historia Umchzeka Kerbera, który przeżył wojnę, chowając się w śmietnikach na warszawskim dworcu kolejowym. Przychodziło mu to o tyle łatwo, że był karłem. Już po wojnie został w Izraelu znanym fotografikiem. Zainteresowanie jego osobą wzięło się stąd, że Kerber przyjaźnił się z matką Packer. "Miasteczko” obiecuje, że kiedy film zostanie już zrealizowany, również sprowadzi go do Chełma.
Poza kolegium z Packer będzie się można spotkać również 21 listopada o godz. 18 w ramach organizowanych przez "Miasteczko środowych spotkań filmowych w kawiarni Chicago Cafe przy ul. Pocztowej 42. Oczywiście, najpierw zostanie pokazany jej film "Powrót do Gabina”. Później autorka będzie do dyspozycji widzów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
santa claus
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

santa claus
santa claus (23 listopada 2007 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tsekave yle na tem moshna zarobyc dularuf?a mosze ne mozna bo zyskac to czeba nayperf stracic jak kiedysh maviau cadyk cheumski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!