niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Z „tulipanem” na strażników. Burza po filmie z interwencji mundurowych

Dodano: 11 kwietnia 2016, 20:21

Rozpowszechniany w internecie film, na którym została zarejestrowana zdecydowana interwencja funkcjonariuszy Straży Granicznej wywołał burzę komentarzy. Jedni zarzucili mundurowym karygodną brutalność, inni chwalili ich za wzorową postawę wobec lżących ich młodych mężczyzn.

– Zamieszczony na YouTube film przedstawia tylko wycinek interwencji prowadzonej przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG w dniu 4 kwietnia w miejscowości Husynne – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta NOSG.

– Ci funkcjonariusze podczas legitymowania trzech mężczyzn, spośród których jeden był niedawno zatrzymany za posiadanie znacznych ilości papierosów z przemytu, zostali przez nich napadnięci. Legitymowani użyli siły fizycznej i niebezpiecznego narzędzia w postaci zbitej butelki, czyli tak zwanego tulipana. Ponadto wulgarnie znieważali kontrolujących oraz kierowali wobec nich groźby karalne.

Pomimo wyjątkowej agresji legitymowanych osób, funkcjonariusze wielokrotnie wzywali zatrzymanych do zaniechania oporu, uspokojenia się i podporządkowania wydawanym im poleceniom.

– Uwagę może przykuć fragment nagrania, w którym jeden z zatrzymanych wielokrotnie uchyla się od polecenia położenia się na ziemię i trwania w pozycji leżącej – dodaje ppor. Sienicki. – W końcu sam funkcjonariusz podcinając mu nogi i asekurując jego głowę sprowadza go do żądanej pozycji. W tej konkretnej sytuacji uprawniał go do tego artykuł 11 Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego.

Ppor. Sienicki podkreśla również, że dwóch zatrzymanych spośród trzech legitymowanych było pod wpływem alkoholu. Jeden miał 1,5, a drugi 0,92 prom. alkoholu w organizmie. Trzeci z uczestników zdarzenia jeszcze się ukrywa i jest poszukiwany do wszczętego w tej sprawie postępowania przygotowawczego. Cała trójka odpowie za kierowanie gróźb karalnych i znieważanie funkcjonariuszy.

Zdaniem przełożonych funkcjonariuszy, którzy zostali nagrani w Husynnem, ich działania mimo bardzo agresywnej i napiętej atmosfery stworzonej również przez osoby postronne, były stanowcze, konsekwentne i zdecydowane. Mieściły się też w granicach ich wynikających z przepisów uprawnień.

Czytaj więcej o: Straż Graniczna Husynne NOSG
Gość
Gość
Gość
(107) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biedni ludzie bo innego źródła dochodu jak kontrabanda nie mają. Niech się nie dziwią że zostali tak potraktowani skoro stawiali czynny opór i nie reagowali na słowne wezwania! Wpadka za lewy towar nie oznacza końca świata ale nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy to głupota totalna!!!! BRAWO panowie z SG za profesjonalną interewencję! Tak trzymać!
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

SG spacyfikowała patologiczną hołotę i zaraz hołota zaczęła ujadać na forum!

Brawo chłopaki - tę dzicz plugawą trzeba ucywilizować, a że bydło nie rozumie i nie akceptuje siły argumentów a szanuje jedynie argument siły - więc hołotę siłą uczy się praworządności - w mordę, gazem, kajdanki i na glebę!

BRAWO SG!

Tak trzymać i nie popuszczać ani na jotę!!

a jak się wypowiadają na forum, ledwo zdanie potrafią sklecić proste  :P  powinni im tam neta odłączyć bo kichę tylko robią Dorohuskowi i takie osobniki pójdą po 500 plus, Boże widzisz i nie grzmisz.

Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czemu na tym forum wypowiadają się głównie funkcjonariusze straży granicznej? Naturalne jest że łatwiej pokazać swoją przewagę fizyczną. Ale szkolenie obejmuje również wykorzystywanie metod negocjacyjnych, przede wszystkim. Ostatnio służby mundurowe zapominają używania metod nie siłowych, które odpowiednio stosowane mają większą efektywność niż siłowe. To oczywiście efekt bzdurnych przepisów, które pewnie wkrótce zostaną zmienione ze względu na nasilającą się brutalizację interwencji służb.

Zwykli ludzie piszą nie zadna straż graniczna, jestem z Lbn i brawo dla tych panów, patoli trzeba tępic w zarodku.

Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2016 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za samo siano, którym rzucano w tle też trzeba było skuć i... założyć kaganiec. Czas najwyższy przyzwyczaić się do europejskich norm. W Niemczech za znieważenie funkcjonariusza grozi wysoka kara... dodam, że do tej grupy zalicza się także śmieciarzy?! Tak, że jak komuś przyjdzie do głowy walnąć wulgarem w stronę policjanta, to lepiej żeby miał 3000 € przy sobie, bo inaczej do pierdla. A za pokazanie środkowego palca... komukolwiek 1500 €¡! I pewnie dlatego jedynym wulgaren słyszanym na ulicy jest Scheiße ;) Wreszcie normą powinna stać się kultura.
Rozwiń
Ja ...
Ja ... (15 kwietnia 2016 o 06:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawiam się kim jest guest kim ty jesteś ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (107)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!