czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Żaglowiec pod chełmską banderą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2010, 12:24

W sobotę we francuskim Cheorbourgu na jeden z masztów żaglowca Pogoria zostanie wciągnięta biało-zielona flaga Chełma. Powód? Wśród 43-osobowej załogi będzie aż 25 mieszkańców miasta.

Z chełmską załogą Pogoria przepłynie ponad 500 mil morskich. Po drodze zawinie do kilku portów. Nasi wyokrętują się w niemieckim Bremerhaven.

Wśród załogantów znalazł się Mirosław Zaworski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Uzupełniającego w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. – Nigdy nie byłem nad morzem, a co dopiero na morzu – mówi Mirek. – Już nie mogę się doczekać, kiedy znajdę się na pokładzie. Nigdy o tym nawet nie marzyłem.

Pomysłodawcą chełmskiego rejsu jest Wiesław Drabik, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, rotarianin, a na co dzień chełmski biznesmen. – W ubiegłym roku poproszono mnie, abym poprowadził z Malagi do Lizbony jacht "Gedania” – mówi Drabik.

– Załogę stanowiło wówczas grono znajomych i przyjaciół. Wtedy wpadłem na pomysł, aby zorganizować rejs na jeszcze większej jednostce, ale dla tych, którzy o morskiej przygodzie mogliby sobie tylko pomarzyć.

Drabik zapalił do pomysłu swoich kolegów rotarian. Przystali na jego propozycję, wspólnymi siłami wyczarterowali Pogorię i zorganizowali rekrutację. Do współpracy zaprosili też gospodarzy miasta. Prezydent Agata Fisz objęła przedsięwzięcie patronatem.

A na listę załogi zapisał się również biały miś, maskotka miasta. Urzędnicy przygotowali też zestaw materiałów promocyjnych, które rozdawane będą w kolejnych portach. – Pogoria zabierze kilkaset naszych folderów i wydawnictw w językach polskim, niemieckim i angielskim – mówi prezydent.

– Przygotowujemy także specjalną płytę DVD z filmami o mieście. Będzie odtwarzana w sali projekcyjnej, która zostanie zaimprowizowana na żaglowcu. W każdym porcie do wejścia na pokład będzie zachęcał banner Chełma i nasz miś.

A kto ostatecznie w Cheorbourgu zamustruje się na Pogorię? – Z rotariańskich środków sfinansowaliśmy rejs trzem podopiecznym "Caritasu” i ich opiekunowi oraz gimnazjaliście z Rejowca i licealiście z Chełma – mówi pan Wiesław. – Za kolejne osoby zapłacili wiceprezydent Stanisław Mościcki, Fundacja Grzegorza Raniewicza oraz burmistrz Rejowca Fabrycznego.

W czasie rejsu wszyscy załoganci w ramach wacht będą mieli swoje obowiązki. Dopiero w wolnym czasie skorzystają z zajęć warsztatowych dotyczących żeglarstwa, marynistyki czy... fotografii. Jednym z uczestników rejsu ma być bowiem Ryszard Karczmarski, znany chełmski fotografik.

Drabik liczy, że w każdym porcie nasz żaglowiec odwiedzi co najmniej kilkaset osób. Każda z nich powinna opuścić pokład z wiedzą o Chełmie, jego atrakcjach i mieszkańcach.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!