poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Chełm

Zagraniczny sprzęt pomoże chorym chodzić

  Edytuj ten wpis
Autor: MONIKA MOJSYM

Ponad pięćdziesiąt nowoczesnych chodzików rehabilitacyjnych dostaną niepełnosprawni mieszkańcy Krasnegostawu. To rezultat współpracy z partnerskim miastem Alvesta w Szwecji.

Sprzęt rehabilitacyjny ufundował Klub Rotarian działający w Alveście. Jego przedstawiciele przekazali go podczas ostatniej wizyty w Krasnymstawie. Zanim do tego doszło szwedzcy rotarianie najpierw odwiedzili placówki, które na co dzień zajmują się problemami osób niepełnosprawnych i ocenili, jakie potrzeby miasto ma pod tym względem.

– Sprzęt jest naprawdę wysokiej klasy i z pewnością będzie pomocny w codziennym życiu. Między innymi podczas robienia zakupów – mówi Jadwiga Zajączkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymstawie. – Ten prezent ucieszył nie tylko nas, ale przede wszystkim naszych podopiecznych, którzy takie wózki otrzymają.

Szwedzi podarowali 52 chodziki, z których każdy jest wart kilkaset złotych. Część z nich otrzymają podopieczni MOPR i stowarzyszenia „Magnum Bonum”. Będą z niego korzystać tak długo, jak długo będzie im potrzebny. Potem trzeba go będzie zwrócić do placówki, która jest jego faktycznym właścicielem.

Jedną z pierwszych osób, która odebrała chodzik dla swojego 13 letniego syna Darka jest pani Jolanta. – Do tej pory mieliśmy już trzy polskie chodziki. Wszystkie bardzo szybko się popsuły. A na następny, refundowany przez NFZ, mielibyśmy szansę dopiero za dwa lata. Ten, który teraz dostaliśmy to dla nas i naszego syna wybawienie. Jest lekki, zwrotny, łatwo mieści się w bagażniku. To ważne, gdy codziennie trzeba dowieść dziecko do szkoły.

Chociaż Krasnystaw i Alvesta współpracują ze sobą już od 12 lat, to przekazany właśnie sprzęt rehabilitacyjny to pierwsza korzyść wynikająca z partnerskiej umowy obu miast. Do tej pory opierała się ona głównie na wizytach przedstawicieli miast, wymianie doświadczeń w funkcjonowaniu samorządów i organizowaniu wspólnych imprez kulturalnych.

– Mamy nadzieję, ze teraz będziemy jeszcze lepiej ze sobą współpracować – mówi Halina Kapica, sekretarz Krasnegostawu. – Są już kolejne pomysły na to, żeby partnerstwo ciągle się rozwijało. Cieszymy się, że w ten sposób można nie tylko podtrzymywać zagraniczne kontakty, ale również pomagać mieszkańcom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!