sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Zalewa nam ducha Bielucha

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2008, 20:49

Do kredowych podziemi przedostaje się woda. Chełmscy urzędnicy już drugi rok debatują w tej sprawie, a jeskinie niszczeją.

Najwięcej wody wlewa się przez piwnice po staromiejskim Ratuszu i z przylegającej do niego kamieniczki starosty Węglińskiego.

- Po większych deszczach w zagrożonych miejscach rozkładamy folie i zbierające wodę gąbki. Efekt jest mizerny - mówi Grażyna Biernacka, szefowa spółki, która użytkuje podziemia. O wszystkim, co się dzieje, na bieżąco informuje właściciela, czyli Urząd Miasta. Kilkakrotne wizje lokalne, między innymi z udziałem konserwatora zabytków, nie przyniosły skutku.

- Oczekuję, że w krótkim czasie wokół zabytkowych piwnic zostanie wykonana pozioma i pionowa izolacja - mówi Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. - Należy zadbać także o odprowadzanie gromadzącej się w podziemiach wody do kanalizacji burzowej.

Przecieki Biernacka obserwuje od dwóch lat. Tymczasem Biuro Inwestycji Miejskich jeszcze nie uporało się z dokumentacją takiej przebudowy placu, aby woda przez niego nie przeciekała.

- Zdejmiemy obecne zadaszenie zabytkowych piwnic i przykryjemy je szczelnym stropem - mówi Danuta Domańska, szefowa BIM. - Dokumentacja będzie gotowa w listopadzie. Z pracami budowlanymi ruszymy w przyszłym roku.

Eksperci nie widzą jeszcze większego zagrożenia dla zwiedzających, dlatego nie wyłączono zawilgoconych części podziemi z trasy turystycznej. Ale też sprawy nie bagatelizują. Jeśli do tej pory w ciągu roku wystarczała jedna górnicza ekspertyza, dopuszczająca podziemia do zwiedzania, to teraz wymagane są już dwie.

Ta dodatkowa sporządzana jest tuż przed rozpoczęciem turystycznego sezonu.
Biernacka nawet nie chce myśleć, że nadzór górniczy - z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną - każe zamknąć podziemia. Potrzeba byłoby lat, żeby ludzie znowu zechcieli przyjeżdżać do Chełma, aby zwiedzić jego największą osobliwość.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
588523
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

588523
588523 (7 listopada 2008 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może warto byłoby wreszcie KONSEKWENTNIE przestrzegać zakazu ruchu na terenie Placu Łuczkowskiego i przyległych terenów.
Codziennie stoi tam lub przejeżdża kilkadziesiat samochodów. Czyzby wszyscy byli uprzywilejowani ?
Pozdrawiam Straz Miejską no i oczywiście Policję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!