niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Zarząd nie może walczyć o pieniądze dłużników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2012, 21:30
Autor: (not. izi)

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej w Dębowcu chciał odzyskać pieniądze od swoich dłużników. Złożył więc pozew do Sądu Rejonowego we Włodawie, ale sąd go odrzucił. Okazuje się, że pozew powinna złożyć wspólnota, a nie jej zarząd.

Sąd odrzucił pozew w marcu. Zarząd zdecydował się wtedy napisać zażalenie. Ale i to nie poskutkowało. Ten sam sąd je odrzucił i sprawa przeciwko dłużnikom się nie rozpoczęła.

– Uzasadnienie odrzucenia pozwu jest bardzo ciekawe. Podobno dzisiaj ZWM nie posiada osobowości prawnej i zdolności sądowej. Na dodatek nikt nie wyjaśnia, kto w takim razie powinien być powodem, aby złożyć do sądu te pozwy – skarży się członek zarządu.

Czy to znaczy, że nie można wywalczyć pieniędzy od dłużników? Szefowa sądu tłumaczy, że stroną postępowania powinna być wspólnota, a nie jej zarząd. – Zarząd jest organem wykonawczym wspólnoty – mówi sędzia Marzena Krystyna Gawlińska-Dudzik, prezes Sądu Rejonowego we Włodawie.

– Wspólnoty mieszkaniowe są specyficznym tworem. Gdyby skorzystali z profesjonalnej pomocy prawnej to pozew byłby przygotowany dobrze.

Wspólnota dziwi się także, że ich zażalenie rozpatrywał również sąd we Włodawie, a nie Sąd Okręgowy. Ale okazuje się, że to normalna kolej rzeczy. Ten sam sąd, który odrzucił pozew mógł również odrzucić zażalenie, bo zrobił to ze względów formalnych.

– Nie mógłby go rozpatrywać merytorycznie – wyjaśnia Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Nik
Członek Wspólnoty
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nik
Nik (8 czerwca 2012 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Rzecznik Prasowy SO w Lbn zapomniał o pewnym ważnym artykule ale to szczegół.........
Rozwiń
Członek Wspólnoty
Członek Wspólnoty (8 czerwca 2012 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda, że Pani Prezes SR we Włodawie dopiero dziennikarzom raczyła wyjaśnić że powodem powinna być Wspólnota Mieszkaniowa w Dębowcu. Jakoś kilka lat temu ten sam Sąd przyjął pozwy o zapłatę czynszu tych samych dłużników, gdzie powodem był: ZWM- może trzeba było to wyjaśnić, bo ten pozew wzorowany był na tamtym............To kiedy Sąd we Włodawie postępuje prawidłowo jak teraz to niech wyjaśni co było kilka lat temu......Tłumaczenia Pani Prezes, żeby wziąć sobie profesjonalną pomoc prawną są śmieszne gdyż WM nie posiada pieniędzy a jedynie wspomnianych dwóch dłużników na wartość 10 000 zł. O tym Sąd został poinformowany gdyż WM stara się o adwokata z urzędu. P.s a Wspólnota Mieszkaniowa jest opodatkowana, to dla tych co nie wiedzą....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!