piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Zbereże nad Bugiem: Mostem pontonowym za granicę na Ukrainę

Dodano: 5 sierpnia 2010, 15:02

Już w sobotę Zbereże nad Bugiem połączy z ukraińskimi Adamczukami most pontonowy. Przez dwa dni każdy będzie mógł z niego skorzystać. Wystarczy mieć ze sobą paszport.

Okazją do przerzucenia mostu przez graniczny Bug są organizowane w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) sobotnio-niedzielne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.

Imprezę pod hasłem "od dobrosąsiedztwa regionalnego do partnerstwa międzynarodowego” przygotowali gospodarze gminy, powiatu włodawskiego oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie.

W programie (start w sobotę o godz. 10) przewidziano między innymi transgraniczny turniej służb mundurowych, piknik i jarmark nadbużański, spływ kajakowy i rowerowy rajd, wycieczki autokarowe po okolicy i na Pojezierze Szackie po drugiej stronie Bugu.

Do tego jeszcze zaplanowano konferencję na temat współpracy transgranicznej na obszarach Powiatu Włodawskiego i Rejonu Szackiego oraz dyskusję poświęconą perspektywom rozwoju społeczno gospodarczego.

– Nie ukrywam, że wiążemy z tą imprezą duże nadzieje – mówi Janusz Kloc, starosta włodawski. – Wierzymy, że będzie to kolejny krok w naszych staraniach o wybudowanie i otwarcie w Zbereżu międzynarodowego przejścia granicznego z Ukrainą. Nasi wschodni partnerzy są tym równie żywotnie zainteresowani. Upatrujemy w tym wielkiej szansy na nie tylko turystyczny rozwój naszych regionów.

Starosta zwraca uwagę, że mamy trzy Polesia: Lubelskie, Szackie i Przyduże Poleskie na Białorusi. Jego zdaniem właśnie Zbereże ma szansę stać się swoistym zwornikiem tej podzielonej krainy.

– Organizując Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa chcemy udowodnić, że uruchomienie granicznego przejścia w Zbereżu oraz znalezienie na ten cel pieniędzy jest możliwe – dodaje starosta. – Dlatego zaprosiliśmy na naszą imprezę wojewodę, marszałka konsulów generalnych i honorowych oraz przedstawicieli ministerstw. To będzie najlepsza okazja do wyartykułowania naszych potrzeb i determinacji w dążeniu do ich spełnienia.

Jeśli graniczne przejście w Zbereżu wreszcie powstanie, to będzie wiodła przez nie najkrótsza droga z Europy na Pojezierze Szackie, będące naturalnym przedłużeniem Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Budowa takich przejść pozostaje w gestii ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Zdaniem Kloca ministrowie mogą jednak spowodować, aby podległego im wojewodę mógł zastąpić w tych staraniach właśnie starosta. Ten m.in. miałby możliwość skorzystania z unijnego programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Krzysztof Krzywiński, przewodnik po Kresach

Pojezierze Szackie to jeszcze nie odkryta przez nas kraina, chociaż w pełni na to zasługuje. To jeden z 10 ukraińskich parków narodowych. Królową wśród tamtejszych jezior jest Świtaź, nieporównywalnie bardziej urokliwe od naszego Jeziora Białego. Warto podkreślić, że pod względem standardu tamtejsze ośrodki wypoczynkowe dorównują już tym w Okunince. Ponadto tam jest jeszcze o wiele taniej, niż u nas.
Czytaj więcej o:
Chełmianin
abc
Johny
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin
Chełmianin (6 sierpnia 2010 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachęcam do wyjazdu nad jezioro Switaź.Byłem tam i pływałem,byłem blisko tej wyspy,ale Ukraińcy rabanu narobili,ze musiałem wrócić.Mieszkańcy tych okolic są sympatyczni i źyczliwi.A co do uroku tego jeziora,to jest piękne,nie to co Białe i woda czysta.
Rozwiń
abc
abc (6 sierpnia 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Switez nie jest najwiekszym jeziorem na Ukrainie
A taniosc jest, jak sie wie gdzie jechac.
Rozwiń
Johny
Johny (5 sierpnia 2010 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To, że jezioro Świtaź jest największe na Ukrainie nie znaczy wcale, że jest urokliwe. Jest smutne, nie ma tam żadnego ptactwa ponieważ z jeziora kłusownicy wyłowili już wszystkie ryby. Na środku jest spora wyspa, na której w czasach ZSRR wypoczywali radzieccy kosmonauci.
Wynajęcie pokoju w ośrodku wczasowym kosztuje ok. 60 zł. od osoby za dobę (bez wyżywienia). Gdzie ta "taniość"?
Jednak warto pojechać z innego powodu. Będąc w Szacku i okolicach czułem się jak w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych. Wróciły wspomnienia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!