piątek, 19 stycznia 2018 r.

Chełm

Zbereże nad Bugiem: Mostem pontonowym za granicę na Ukrainę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2010, 15:02

Już w sobotę Zbereże nad Bugiem połączy z ukraińskimi Adamczukami most pontonowy. Przez dwa dni każdy będzie mógł z niego skorzystać. Wystarczy mieć ze sobą paszport.

Okazją do przerzucenia mostu przez graniczny Bug są organizowane w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) sobotnio-niedzielne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.

Imprezę pod hasłem "od dobrosąsiedztwa regionalnego do partnerstwa międzynarodowego” przygotowali gospodarze gminy, powiatu włodawskiego oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie.

W programie (start w sobotę o godz. 10) przewidziano między innymi transgraniczny turniej służb mundurowych, piknik i jarmark nadbużański, spływ kajakowy i rowerowy rajd, wycieczki autokarowe po okolicy i na Pojezierze Szackie po drugiej stronie Bugu.

Do tego jeszcze zaplanowano konferencję na temat współpracy transgranicznej na obszarach Powiatu Włodawskiego i Rejonu Szackiego oraz dyskusję poświęconą perspektywom rozwoju społeczno gospodarczego.

– Nie ukrywam, że wiążemy z tą imprezą duże nadzieje – mówi Janusz Kloc, starosta włodawski. – Wierzymy, że będzie to kolejny krok w naszych staraniach o wybudowanie i otwarcie w Zbereżu międzynarodowego przejścia granicznego z Ukrainą. Nasi wschodni partnerzy są tym równie żywotnie zainteresowani. Upatrujemy w tym wielkiej szansy na nie tylko turystyczny rozwój naszych regionów.

Starosta zwraca uwagę, że mamy trzy Polesia: Lubelskie, Szackie i Przyduże Poleskie na Białorusi. Jego zdaniem właśnie Zbereże ma szansę stać się swoistym zwornikiem tej podzielonej krainy.

– Organizując Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa chcemy udowodnić, że uruchomienie granicznego przejścia w Zbereżu oraz znalezienie na ten cel pieniędzy jest możliwe – dodaje starosta. – Dlatego zaprosiliśmy na naszą imprezę wojewodę, marszałka konsulów generalnych i honorowych oraz przedstawicieli ministerstw. To będzie najlepsza okazja do wyartykułowania naszych potrzeb i determinacji w dążeniu do ich spełnienia.

Jeśli graniczne przejście w Zbereżu wreszcie powstanie, to będzie wiodła przez nie najkrótsza droga z Europy na Pojezierze Szackie, będące naturalnym przedłużeniem Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Budowa takich przejść pozostaje w gestii ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Zdaniem Kloca ministrowie mogą jednak spowodować, aby podległego im wojewodę mógł zastąpić w tych staraniach właśnie starosta. Ten m.in. miałby możliwość skorzystania z unijnego programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Krzysztof Krzywiński, przewodnik po Kresach

Pojezierze Szackie to jeszcze nie odkryta przez nas kraina, chociaż w pełni na to zasługuje. To jeden z 10 ukraińskich parków narodowych. Królową wśród tamtejszych jezior jest Świtaź, nieporównywalnie bardziej urokliwe od naszego Jeziora Białego. Warto podkreślić, że pod względem standardu tamtejsze ośrodki wypoczynkowe dorównują już tym w Okunince. Ponadto tam jest jeszcze o wiele taniej, niż u nas.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin
abc
Johny
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin
Chełmianin (6 sierpnia 2010 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachęcam do wyjazdu nad jezioro Switaź.Byłem tam i pływałem,byłem blisko tej wyspy,ale Ukraińcy rabanu narobili,ze musiałem wrócić.Mieszkańcy tych okolic są sympatyczni i źyczliwi.A co do uroku tego jeziora,to jest piękne,nie to co Białe i woda czysta.
Rozwiń
abc
abc (6 sierpnia 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Switez nie jest najwiekszym jeziorem na Ukrainie
A taniosc jest, jak sie wie gdzie jechac.
Rozwiń
Johny
Johny (5 sierpnia 2010 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To, że jezioro Świtaź jest największe na Ukrainie nie znaczy wcale, że jest urokliwe. Jest smutne, nie ma tam żadnego ptactwa ponieważ z jeziora kłusownicy wyłowili już wszystkie ryby. Na środku jest spora wyspa, na której w czasach ZSRR wypoczywali radzieccy kosmonauci.
Wynajęcie pokoju w ośrodku wczasowym kosztuje ok. 60 zł. od osoby za dobę (bez wyżywienia). Gdzie ta "taniość"?
Jednak warto pojechać z innego powodu. Będąc w Szacku i okolicach czułem się jak w Polsce pod koniec lat osiemdziesiątych. Wróciły wspomnienia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!