sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Zmartwienie marszałka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2001, 16:56

Podstawowa opieka zdrowotna to zadanie własne gminy. Majątek w postaci budynków przychodni i ośrodków zdrowia oraz sprzętu jest własnością samorządu województwa. Marszałek chętnie przekazuje ten majątek gminom. Dla nich jednak jest to nie chciane dziecko.

Samorządy obawiają się, że w przypadku służby zdrowia będzie podobnie jak w oświacie. Na dodatkowe zadania nie przyjdą dodatkowe pieniądze. Doskonale widać to na przykładzie chełmskiego Samodzielnego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który po roku funkcjonowania znalazł się na skraju bankructwa.
- Rozumiem obawy samorządów - mówi Jacek Solarz, dyrektor SP ZOZ w Chełmie. - Docelowo jednak to one, jako prawdziwy gospodarz terenu, powinny organizować opiekę zdrowotną w gminie i dbać o majątek służby zdrowia.
Część gmin powiatu chełmskiego, m. in. Dorohusk, Żmudź, Białopole, Wierzbica już podjęła się tego niełatwego zadania. Inne, np. Dubienka i Leśniowice zwlekają. - Najchętniej wcale byśmy sobie tego kłopotu nie brali na głowę - mówi Wiesław Radzięciak, wójt Leśniowic. - Zagmatwane stosunki własnościowe, nie zapłacone rachunki, brak gwarancji, że otrzymamy pieniądze w niezbędnej wysokości wcale nie nastrajają optymistycznie. Na dodatek nasi lekarze wcale nie są zainteresowani utworzeniem niepublicznego ZOZ.
Dopóki więc majątek jest marszałka, niech marszałek się martwi. Na razie nie ma przepisu prawnego, który nakazywałby gminom przeprowadzenie reorganizacji. (aba)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!