sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Stowarzyszenie Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II uzyskało już pozwolenie na budowę. W związku z tym Zygmunt Lisowski, dyrektor Biura Inwestycji Miejskich może już ogłosić przetarg na wykonanie fundamentów pod cokół i utwardzenie około 600 mkw przed dawnym Gmachem PKWN.Monument Papieża Polaka ma stanąć na pl. Niepodległości już na przełomie września i października. Termin ten wydaje się realny, skoro jego projektant, Krystyna Fałdyga Solska z łodzi zdążyła już wykonać i przekazać odlewnikom glinianą, a następnie gipsową formę pomnika w jego naturalnej skali. Jej mąż, Bogusław Solski zaprojektował cokół.
Wykonania odlewu podjęła się spółka „Brązart” z Pleszewa w województwie wielkopolskim. Jej właścicielami są Barbara i Juliusz Kwiecińscy.
– Wszystkie części pomnika już są odlane w brązie – mówi Kwieciński. – Czeka nas jeszcze ich obróbka i cyzelowanie. Po zmontowaniu całości przyjdzie kolej na patynowanie.
Do tej pory w „Brązarcie” odlano już ponad dziesięć pomników Jana Pawła II. Jeden z nich, zamówiony przez gospodarzy Kalisza został wyróżniony prestiżową nagrodą św. Brata Alberta. Zdaniem Kwiecińskiego również chełmski monument ma szansę spotkać się ze szczególnym uznaniem. Jego zdaniem swoją artystyczną formą i wyrazem korzystnie wyróżnia się na tle poprzednich. Istotne jest i to, że praca przy nim nie przyniosła żadnych technologicznych niespodzianek. Słowem wszystko poszło jak z płatka.
Kwiecińscy jeszcze nie ustalili ze Stowarzyszeniem dokładnej daty przekazania pomnika. Ich zdaniem nastąpi to nie wcześniej, niż w październiku. Obiecują natomiast, że przygotowany przez nich monument po dowiezieniu na miejsce przed Gmachem wystarczy podnieść dźwigiem z lawety i opuścić go na osadzone w cokole kotwy. Po tym zabiegu pozostanie już tylko uroczyście go odsłonić. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!