piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

"Zwolnij!!! Łosie na drodze!!!". Nowe tablice ostrzegają przed zwierzętami

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Puzio

Pierwsze tablice ostrzegające przed łosiami na drodze już stoją (Robert Korpysz)
Pierwsze tablice ostrzegające przed łosiami na drodze już stoją (Robert Korpysz)

Pierwsze tablice ostrzegające przed łosiami na drodze już stoją. Robert Korpysz chce ustawiać kolejne.

Zderzenie samochodu z łosiem należy do najbardziej niebezpiecznych. W naszym województwie coraz częściej dochodzi do takich wypadków.

– Zawsze na miejscu ginie zwierzę, a i kierowca czy pasażerowie nie mają zbyt dużych szans, aby z takiej kolizji wyjść bez szwanku. Łoś podcięty przez maskę wpada do kabiny samochodu. Przeważnie skutki są tragiczne – mówi Robert Korpysz, instruktor nauki jazdy z Chełma.

We współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie Korzysz rozpoczął akcji społeczną.
– Przy wjazdach do lasów w powiatach włodawskim i chełmskim ustawiliśmy tablice informacyjne "Zwolnij!!! Łoś na Drodze” – mówi Korpysz.

Miejsca nie są wybrane przypadkowo. – Na Polesiu Zachodnim, czyli w lasach w okolicach Włodawy, Sobiboru, Parczewa czy w Poleskim Parku Narodowym żyje około 260 łosi – mówi Andrzej Milaniuk, leśniczy z Sobiboru. – Łoś, z naszego punktu widzenia, często postępuje nieracjonalnie. Wraca na drogę, staje w światłach. Warto dodać, że dorosły byk może ważyć do 700 kilogramów i mieć ponad dwa metry wysokości. To jest olbrzymie zwierzę – dolej leśniczy Milaniuk.

Organizator akcji poprzez ustawienie tablic chce uświadomić kierowcom, że na naszym terenie wzrasta zagrożenie kolizji z łosiem i innymi zwierzętami leśnymi. – Chcemy ostrzec przed miejscami, gdzie można napotkać łosie i inne duże zwierzęta leśne. Spotykane przy drogach znaki "uwaga dzikie zwierzęta” są przeważnie ignorowane – dodaje Korpysz.

Z policyjnych statystyk wynika, że w naszym województwie co roku dochodzi do kilkunastu wypadków z udziałem łosi. A kolizji z dzikimi zwierzętami drogówka odnotowuje w sumie ok. 2 tysięcy rocznie.
Dwie pierwsze tablice stanęły w okolicach Chełma. Pierwsza przy "12” , druga na odcinku "812” Chełm–Włodawa. Akcja jest wzorowana na działaniach prowadzonych przez Biebrzański Park Narodowy "Łoś, jedź ostrożnie”. – W przyszłym roku ustawimy kilkanaście kolejnych tablic ostrzegających przed łosiami – kończy Robert Korpysz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lolo
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lolo
lolo (24 października 2013 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajna akcja

Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2013 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://tnij.org/lokalizacjatelefonu

na te stronie można zlokalizować KAŻDEGO po numerze telefonu. Wystarczy podać numer osoby którą chcemy namierzyć i swój by przyszła nam wiadomość z dokładną lokalizacją. Polecam

Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2013 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ponieważ są pod ochroną. Gdyby odstrzelali wszystko co niebezpieczne to i wielu ludzi należałoby odstrzelić. Warto raczej ustawić bariery oddzielające las od jezdni.

a łosie z ratusza też pod ochroną? bo nie wiem czy strzelać do nich bo niebezpieczne są okrutnie czy bariery targać pod ratusz? tylko jak je tam odgrodzić jak to się rozłazi po całym mieście. 

Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2013 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:wacko: UWAGA o 17.40 widziałem na rogatkach Chełma 2 ŁOSIE!!!!!!!!! Stały schowane za busem chyba Fiat Ducato, jeden nawet troche wyłaził na drogę, więc zwolniłem. Tylko czemu łoś mierzył do mnie z SUSZARKI????? :lol:  :lol:  :lol: 

Rozwiń
krystyna
krystyna (14 października 2013 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

takie tablice powinni wystawić na wszystkich granicach Lubelszczyzny, jako ostrzeżenie przed tutejszymi kierowcami.

Czym rożni się kierowca LU, od kierowcy LBI czy LCH? tylko tablicą....

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!