Teatr

Bilety na spektakl "Lód" w promocyjnych cenach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2015, 15:03

W niedzielę i poniedziałek, 22-23 lutego, Centrum Kultury zaprasza na inscenizację powieści Jacka Dukaja "Lód".

Przeniesiemy się do alternatywnej rzeczywistości, w której I wojna światowa nigdy nie wybuchła, Warszawę skuwa lód, a w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz. Zapraszamy do niezwykłego świata pełnego intryg politycznych, miłosnych, gospodarczych, a także eksperymentów metafizycznych i... naukowych. Na scenie zobaczyć można m.in. specjalnie zbudowaną na potrzeby spektaklu cewkę Tesli.

Bilety na spektakl w promocyjnej cenie 30/40 zł;

Jest 1924 rok. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Historia zamarzła. Na świecie pojawiły się dziwne formacje lodowe – Lute. Polska ciągle pozostaje w niewoli rosyjskiej. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi.

Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa – liedniaków, tych, którzy są za zamrożeniem i ottiepielników, tych, którzy chcą odmrozić świat. I oto główny bohater Benedykt Gierosławski, nieudany filozof, logik, matematyk, nałogowy hazardzista, zostaje najęty przez Ministerjum Zimy, by pojechać na Syberię z misją odszukania swojego ojca, który został tam zesłany. Mają wspólnie odmrozić świat. Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Będziemy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych.

Po „Braciach Karamazow” było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja „Lód”. To fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów, gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkaną myślą Tadeusza Kotarbińskiego, „by przeszłość odmienić”, tak opowiadając nam nową Historię.

LÓD
adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel, Anastazja Bernad
kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Mazurek, Katarzyna Czerniawska, Agata Mrówczyńska, Izabela Senko
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna