Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2021 r.
17:06

Lublin: Co tutaj będzie można zbudować?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zaczynają się prace nad planami zagospodarowania trzech obszarów miasta. Chodzi o tereny koło lasu Stary Gaj, wzdłuż ul. Janowskiej oraz w dzielnicy Głusk. Plany mają objąć niemal 300 ha i wskażą m.in. miejsca pod zabudowę jednorodzinną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O przeznaczeniu tych terenów przesądziła dwa lata temu Rada Miasta, zatwierdzając tzw. studium przestrzenne. Jest to dokument określający z grubsza możliwy sposób wykorzystania poszczególnych obszarów Lublina. Na tej podstawie będą teraz tworzone szczegółowe plany zagospodarowania, które – w przeciwieństwie do studium – mają rangę lokalnego prawa.

Plany wskażą m.in. dozwoloną wielkość budynków i nieprzekraczalne linie zabudowy. Określą też minimalną liczbę miejsc parkingowych przy nowych obiektach. Dodajmy, że plany muszą być zgodne ze wspomnianym wcześniej studium. Nie mogą więc np. pozwolić na budowę domów tam, gdzie nie pozwala na nią studium.

Do końca czerwca miejscy urbaniści będą przyjmować wnioski dotyczące tego, co znajdzie się w projektach planów. Tym razem na warsztat wzięli trzy obszary: dwa niedaleko ul. Janowskiej, trzeci w rejonie ul. Zorza.

Przy Starym Gaju

Największym ze wspomnianych obszarów jest ten między lasem Stary Gaj a torami wzdłuż ul. Janowskiej. To blisko 140 ha obejmujących ul. Lipską, Ziołową, Świeżą i Zagajnikową oraz odcinek Tęczowej od Zagajnikowej do Lipskiej.

W tych hektarach mieści się też obszar między torami, ul. Lipską, skrajem lasu (jego narożnikami przy ul. Lipskiej i przy ul. Stary Gaj) a terenem ogrodów działkowych. Są tu m.in. posesje przy ul. Stary Gaj do numeru 25 i trwającej już budowy trzech domów stawianych po parzystej stronie przez spółkę BYGE.

Obowiązujące od dwóch lat studium przestrzenne wyznacza tu „tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o niskiej intensywności”, tereny rolne i obszary zieleni będące częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Studium wyznacza tędy również dużą drogę, zwaną nieraz „południową obwodnicą”, choć Ratusz mocno sprzeciwia się tej nazwie. Trasa biegnąca od al. Kraśnickiej (okolice kościoła w Konopnicy) wzdłuż lasu miałaby być prowadzona między ul. Ziołową a Zagajnikową, równolegle do tychże ulic (dalej śladem ul. Żeglarskiej).

Chociaż miasto nie przymierza się do budowy takiej trasy, to będzie musiało narysować ją w planie zagospodarowania, bo musi on być zgodny ze studium, gdzie trasa jest zaznaczona.

Wzdłuż ul. Janowskiej

Tutaj planem zagospodarowania objęte mają być m.in. okolice ul. Koło, Parczewskiej i Rąblowskiej, BikePark i tereny dawnych obiektów straży pożarnej. Łącznie jest to niemal 61 ha, a większość znajduje się w granicach „czerniejowskiego obszaru chronionego krajobrazu”.

Studium przewiduje tu tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy jednorodzinnej i usługowej, a ponadto tereny usług sportu i rekreacji będące częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Oczywiście ul. Janowska ma zostać na swoim obecnym miejscu.

W pobliżu ul. Zorza

W dzielnicy Głusk planu zagospodarowania ma się doczekać 98-hektarowy obszar koło ul. Zorza, Sieciecha, Podkomorskiej, Grabowskiego i Sachsów.

Dziś jest tu zakład szklarski, dwa sklepy, producent opakowań tekturowych, warsztat samochodowy i osiedle domów jednorodzinnych. Uchwalone w 2019 r. studium wyznacza tu obszary zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (w tym część „o niskiej intensywności”) oraz teren zieleni objęty strefą ESOCH.

Również w tym planie zagospodarowania zarezerwowany ma być pas gruntu pod budowę przelotowej drogi, nazywanej przez miejskich urzędników „strategiczną”. Znów chodzi o tzw. południową obwodnicę, która ma prowadzić na Felin.

Jak zgłaszać wnioski

Ratusz przyjmuje wyłącznie wnioski pisemne (Urząd Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin). Pismo musi zawierać imię i nazwisko (bądź nazwę) wnioskodawcy oraz oznaczenie działki, której dotyczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty