Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 grudnia 2021 r.
18:49

Nastolatek mógł się zaszczepić, ale... Szósty tydzień walczą o jego życie

96 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Do lubelskich szpitali trafiają młodzi pacjenci w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem. Wielu z nich cierpi na nowe powikłania w postaci niedowładów, zapalenia mózgu i rdzenia. - To pokazuje, jak COVID-19 jest niebezpieczny dla dzieci i nastolatków - alarmują lekarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na intensywną terapię szpitala dziecięcego w Lublinie trafiają pacjenci z COVID-19 w najcięższym stanie, zwykle już nieprzytomni, wymagający intubacji i repiratoroterapii. Wielu z nich nie udaje się niestety uratować. 

- W trzeciej fali wśród dziesięciu pacjentów hospitalizowanych w oddziale intensywnej terapii, pięciu zmarło. Wśród nich był noworodek, który zaraził się od matki jeszcze wewnątrzmacicznie. Oboje walczyli o życie blisko dwa tygodnie. I tego samego dnia, w różnych szpitalach, zmarli. Pozostałe dzieci miały ciężkie choroby towarzyszące, niestety COVID-19 znacznie skrócił ich życie, mimo stosowania wielu intensywnych procedur - przyznaje dr hab. n.med. Beata Rybojad, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W czwartej fali trafiło tam na razie sześciu pacjentów z COVID-19 w stanie zagrożenia życia. - Dwóch zmarło, trzech, po stabilizacji ich stanu udało się przekazać na inne oddziały. Szósty tydzień lekarze walczyli też o życie praktycznie zdrowego wcześniej nastolatka, który mógł się zaszczepić, jednak tego nie zrobił - podkreśla dr Rybojad.

Na intensywną terapię cały czas trafiają też dzieci z ciężkimi powikłaniami pocovidowymi.

- Oprócz wielonarządowego zespołu zapalnego PIMS, który pojawił się już w ubiegłym roku, obserwujemy zupełnie nowe neurologiczne powikłanie w postaci niedowładów czy wręcz paraliżu, zapalenia mózgu i rdzenia. To pokazuje, jak COVID-19 jest niebezpieczny dla dzieci i nastolatków - podkreśla kierownik oddziału. Zaznacza: - Nie tylko jeśli chodzi o sam przebieg choroby, ale też jej skutki. Niestety również wielu rodziców naszych pacjentów nie jest zaszczepiona mimo, że mają małe dziecko, czasem noworodka, obciążonego dodatkowymi chorobami, co zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- Czwarta fala jest dla naszego oddziału znacznie gorsza niż poprzednie. Najgorzej było pod koniec listopada, kiedy mieliśmy non stop zajęte wszystkie łóżka, a w kolejce następnych pacjentów. Teraz sytuacja zaczyna się trochę stabilizować, ale nadal trafiają do nas dzieci z bardzo ciężkim przebiegiem COVID-19 - przyznaje natomiast dr n.med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Zaznacza: - Mamy pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc, a także innych organów, które zaatakował wirus. Zdarzają się przypadki zajętości płuc nawet na poziomie 70 proc. Charakterystyczne dla tej fali jest na pewno to, że mamy więcej malutkich dzieci. Od września przyjęliśmy już ponad 200 covidowych pacjentów, z czego 1/3 to były dzieci do pierwszego roku życia, nawet trzytygodniowe.

Lekarze obserwują także, że stan chorych jest znacznie cięższy niż pacjentów, których przyjmowali w poprzednich falach. - Trafiają do nas dzieci w drugiej lub trzeciej dobie po pojawieniu się gorączki i prawie natychmiast dochodzi do zapalenia płuc. Co niebezpieczne, objawy wcale nie wskazują, że przebieg choroby może być tak ciężki - zwraca uwagę dr Hasiec. - Dodaje: - To powoduje, że mieliśmy i mamy pacjentów, którzy wymagali respiratora. To przede wszystkim dzieci z dodatkowymi obciążeniami, np. wadami serca czy wirusem RS. Na szczęście do tej pory nie mieliśmy przypadków śmiertelnych. Nie wiemy jednak, w jaki sposób tak ciężki przebieg choroby wpłynie na rozwój dziecka, czy nie doprowadzi np. do astmy czy pojawienia się tętniaków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium