Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

30 czerwca 2021 r.
6:55

Dlaczego Puławy tracą inwestorów?

0 6 A A
Puławy nie mają własnych dużych działek inwestycyjnych
Puławy nie mają własnych dużych działek inwestycyjnych (fot. UM Puławy)

Większość wolnych, niezagospodarowanych działek przemysłowych w mieście należy do Zakładów Azotowych oraz prywatnych właścicieli. Miasto, własnych, dużych działek już nie ma, a to utrudnia pozyskiwanie nowych firm. O pomysłach na poszerzenie miejskich granic okoliczne gminy nie chcą słyszeć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat dywersyfikacji gospodarki miasta pojawił się podczas ostatniej sesji. O to, czy prezydent Paweł Maj podejmuje rozmowy z inwestorami zainteresowanymi otworzeniem w granicach Puław nowych zakładów pracy, nie związanych z branżą chemiczną, pytał radny Grzegorz Bińczak (PiS). Prezydent przyznał, że takie rozmowy prowadzi, ale najczęściej nie kończą się one sukcesem.

– Naszą największą bolączką jest brak terenów inwestycyjnych. Miasta na zachodzie Polski posiadają ogromne tereny, sprzedają działki o powierzchni nawet 40-80 hektarów. U nas takich terenów nie ma. Wszystkie większe grunty należą do Zakładów Azotowych lub znajdują się poza granicami miasta – mówił Paweł Maj. Jak dodał, problemem jest także niewielki rozmiar działek prywatnych, a także ich często skomplikowany stan prawny (np. wielu właścicieli mieszkających poza granicami kraju).

Co zatem robić? – Możemy współpracować z gminami ościennymi, które mają więcej działek inwestycyjnych, np. w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jeśli będą one pozyskiwały inwestorów, my również na tym zyskamy, bo to szansa na miejsca pracy także dla mieszkańców Puław – tłumaczy Robert Domański, szef Wydziału Rozwoju Miasta w puławskim magistracie.

Miasta mogą też starać się o poszerzenie swoich granic. Taką drogą poszedł m.in. Rzeszów, który od 2006 roku regularnie przyłącza do miasta kolejne sołectwa. Tylko w tym roku stolica Podkarpacia zyskała w ten sposób ponad 128 km kwadratowych. Żeby przekonać wsie do aneksji, rzeszowskie władze obiecują im szereg korzyści, jak remonty dróg, szkół, doposażenie remiz strażackich, czy więcej kursów komunikacji miejskiej. W zamian metropolia zyskuje tereny inwestycyjne oraz nowych podatników.

Bez takiego offsetu, Puławom borykającym się z własnymi kłopotami finansowymi najpewniej trudno byłoby przekonać do przejęcia np. mieszkańców Parchatki, Wólki Gołębskiej, czy Skowieszyna. Władze gminy Końskowola o takim pomysłach nie chcą słyszeć.

– Nie widzę żadnych potencjalnych korzyści takiego kroku, tak dla naszej gminy, jak i mieszkańców. Mam natomiast inną propozycję, bardzo chętnie przyłączymy Puławy do Końskowoli – mówi Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta Końskowoli.

Poszerzaniem miejskich granic zainteresowane nie są także władze Puław. Mówią o innym sposobie na „wzmacnianie miasta”. Jak wyjaśnił na sesji Paweł Maj, ma się opierać na stwarzaniu „coraz lepszych warunków do życia”, czyli na dalszym rozwoju sieci dróg, oferty kulturalnej, sportowej, oświatowej itp. Takie działania mogłyby powstrzymywać odpływ mieszkańców, ale paradoksalnie, rosnąca atrakcyjność miasta, przy niedostatecznej ilości działek budowalnych, winduje ich ceny. Skutek tego jest taki, że miasto traci już nie tylko potencjalnych inwestorów, ale także mieszkańców, którzy chętniej budują się na wsi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium