środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

Alternatywa dla mniej zamożnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2004, 12:02

Nie mamy własnego dachu nad głową, a uzyskiwane dochody nie pozwalają nam na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Co zrobić? Warto skorzystać z oferty towarzystw budownictwa społecznego albo spółdzielni mieszkaniowych.
Mieszkania czynszowe realizowane przez towarzystwa budownictwa społecznego z pieniędzy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego są lokalami czynszowymi albo z lokatorskim spółdziel-czym prawem do lokalu. Działają one na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 26 października 1995 r. Zgodnie z nią lokale te nie mogą być sprzedane na własność ani przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Przyszli mieszkańcy najczęściej wpłacają 30 proc. wartości mieszkania, kaucję i spłacają czynsz wraz z ratami, kredytu zaciągniętego na budowę. Kredytowanie z KFM nie może przekro-czyć 70 proc. kosztu inwestycji. Są także dodatkowe wymagania. I tak, np.. budynki powstające w ramach tbs muszą być energooszczędne i nie mogą przekroczyć określonych limitów.
Maksimum i minimum
W ustawie określono maksymalny dochód, jaki może osiągać osoba lub rodzina ubiegająca się o przydział mieszkania społecznego. Podstawą określenia górnego pułapu dochodów jest 1,3 przeciętnego wynagrodzenia w województwie. Dochody osoby samotnej nie mogą przekraczać o więcej niż 20 proc. kwoty bazowej, zaś rodziny składającej się z 2 osób – nie więcej niż 80 proc. W liczniejszych gospodarstwach domowych na każdą kolejną osobę dolicza się 40 proc. kwoty bazowej.
Towarzystwa w swych regulaminach wprowadziły też na ogół dolne granice dochodów. W TBS – ach obowiązują bowiem czynsze regulowane, tzn. że ustawa określa ich maksymalna wartość. W ciągu roku czynsz nie może przekroczyć 4 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (liczonej wskaźnikiem ustalanym co kwartał przez wojewodę).
Zmiana partycypacji w budowie
Ważnym problemem jest też tzw. partycypacja. Jest to forma udziału w finansowaniu budowy lokali czynszowych. Partycypantem nie może być przyszły lokator, ale sponsor budowy M, który za częściowe finansowanie inwestycji ma prawo wskazać najemcę. Zgodnie z ustawą partycypan-tami miły być zakłady pracy, jednak rzadko one występują w tej roli
W większości przypadków partycypantami tbs-ów jest najbliższa rodzina przyszłych lokato-rów. Planowana nowelizacja ustawa o tbs-ach ma to znieść. Wtedy partycypację będzie mógł wnieść sam najemca i będzie ona zwrotna oraz rewaloryzowana. (e)
NA PODDRUKU
WARTO WIEDZIEĆ
Czynszowe warunki
* Nie każdy może zajmować lokal powstający za pieniądze z KFM. Przyszły lokator nie może mieć tytułu prawnego do innego lokalu. Dotyczy to nie tylko osoby, która ubiega się o przydział, lecz i osób, które mają razem zamieszkać.
* Dochód gospodarstwa domowego w dniu zawarcia umowy najmu nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w danym województwie, ogłoszonego w dniu zawarcia umowy najmu, więcej niż 20 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym; 30 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym, o dalsze 40 proc. na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!