piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Dom

Amnestia dla samowoli

Dodano: 5 czerwca 2007, 18:14

15 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, dzięki której wiele osób, które w przeszłości popełniły grzech przeciwko prawu budowlanemu,

zaoszczędzi nawet 50 tys. złotych. Warunek: muszą poddać procedurze legalizacyjnej samowolnie postawione budynki.

Warunków, jakie należy spełnić, by skorzystać z nowego prawa, jest sporo. Ale i jest o co powalczyć. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają legalizację samowoli budowlanej po wpłaceniu 50 tys. zł kary w przypadku domów jednorodzinnych i 25 tys. w przypadku garaży. Nowelizacja umożliwia dokonania legalizacji bezpłatnie.

Nie dla wszystkich

Pierwszy warunek dotyczy czasu, w jakim powstały budynki. Nowelizacja ustawy obejmuje te, których budowa została zakończona pomiędzy 1 stycznia 1995 a 11 lipca 1998 roku. Za darmo będą mogły dokonać legalizacji te osoby, które nie występowały wcześniej o pozwolenie na użytkowanie budynku ani w żaden inny sposób nie starały się o legalizację obiektu.

Ważne dokumenty

Ubiegając się o legalizację mamy obowiązek złożyć komplet dokumentów. Pierwszym z nich jest wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęcie procedury legalizacyjnej. Kolejne są podobne, jak przy ubieganiu się o zgodę na budowę, z tym, że składamy je po zakończeniu inwestycji. Należy przygotować inwentaryzację powykonawczą, sporządzoną przez osobę posiadającą uprawnienia oraz ekspertyzę, która potwierdzi, że budynek spełnia wymagania techniczne i nadaje się do użytkowania.

Zgodnie z planem zagospodarowania

Legalizacja samowoli będzie możliwa pod warunkiem, że postawiony obiekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Zaświadczenia o zgodności z planem lub warunkami zabudowy wydają wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!