niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

15 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, dzięki której wiele osób, które w przeszłości popełniły grzech przeciwko prawu budowlanemu,

zaoszczędzi nawet 50 tys. złotych. Warunek: muszą poddać procedurze legalizacyjnej samowolnie postawione budynki.

Warunków, jakie należy spełnić, by skorzystać z nowego prawa, jest sporo. Ale i jest o co powalczyć. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają legalizację samowoli budowlanej po wpłaceniu 50 tys. zł kary w przypadku domów jednorodzinnych i 25 tys. w przypadku garaży. Nowelizacja umożliwia dokonania legalizacji bezpłatnie.

Nie dla wszystkich

Pierwszy warunek dotyczy czasu, w jakim powstały budynki. Nowelizacja ustawy obejmuje te, których budowa została zakończona pomiędzy 1 stycznia 1995 a 11 lipca 1998 roku. Za darmo będą mogły dokonać legalizacji te osoby, które nie występowały wcześniej o pozwolenie na użytkowanie budynku ani w żaden inny sposób nie starały się o legalizację obiektu.

Ważne dokumenty

Ubiegając się o legalizację mamy obowiązek złożyć komplet dokumentów. Pierwszym z nich jest wniosek do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o rozpoczęcie procedury legalizacyjnej. Kolejne są podobne, jak przy ubieganiu się o zgodę na budowę, z tym, że składamy je po zakończeniu inwestycji. Należy przygotować inwentaryzację powykonawczą, sporządzoną przez osobę posiadającą uprawnienia oraz ekspertyzę, która potwierdzi, że budynek spełnia wymagania techniczne i nadaje się do użytkowania.

Zgodnie z planem zagospodarowania

Legalizacja samowoli będzie możliwa pod warunkiem, że postawiony obiekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Zaświadczenia o zgodności z planem lub warunkami zabudowy wydają wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!