piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Bank kontroluje budowę

  Edytuj ten wpisNowy projekt ustawy opracowany w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ma zapewnić, aby pieniądze klientów wpłacane developerom i spółdzielniom na mieszkanie były bezpieczne. Jeszcze w tym roku projekt może trafić do Sejmu.
W projekcie ustawy o zasadach finansowania inwestycji mieszkaniowych mówi się, że developerem jest każdy kto zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności albo ograniczonego prawa rzeczowego na korzystanie z tego lokalu. Oznacza to, że przepisy objęłyby także spółdzielnie mieszkaniowe prowadzące działalność inwestycyjną. Określono, co powinna zawierać umowa developera z przyszłym nabywcą lokalu. Zabronione jest pobieranie wpłat na budowę lokalu tak, jak jest dotychczas. Według nowych zasad pieniądze na zakup mieszkania musiałyby być gromadzone na obligatoryjnym rachunku powierniczym w banku.
Developer musiałby udostępnić nabywcy lokalu prospekt informacyjny. W nim też powinny być dane o wykonawcach, planie finansowym inwestycji, lokalizacji i projekcie budynku.
Rachunki powiernicze byłyby w formie zamkniętej i otwartej. Finanse zgromadzone przez nabywcę mieszkania na tzw. rachunku zamkniętym developer otrzymałby po oddaniu lokalu w użytkowanie. Wobec tego budowę musiałby sfinansować albo ze środków własnych, albo z kredytu bankowego. W przypadku rachunku otwartego developer mógłby otrzymywać gromadzone przez klienta pieniądze na budowę, ale bank musiałby kontrolować inwestycję. W obu przypadkach pieniądze byłyby przekazywane na zapłatę wystawionych przez wykonawców faktur. Developer mógłby też regulować należność na fakturach ze swoich środków, a ewentualnie refundację z tego tytułu otrzymywałby na swoje konto. Nie mógłby natomiast wykorzystać pieniędzy z rachunku powierniczego na inną inwestycję niż ta, na którą są one przeznaczone.
Jak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast projekt ten może jeszcze w tym roku trafić do Sejmu. (ELLE)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!