środa, 21 marca 2018 r.

Dom

- Zdobywają sobie coraz większa grupę zwolenników doceniających ich zalety - mówi Cezary Wielgus z firmy Foll - Service. Mogą one w dość istotny sposób przyczynić się do wzrostu bez-pieczeństwa naszego domu, biura lub firmy. Wyróżnia się folie bezpieczne i antywłamaniowe. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że przy uderzeniu nie rozbijają się, ale pękają tworząc pajęczą sieć, chroniąc w ten sposób użytkowników przed drobnymi odłamkami szkła.
W zależności od grubości wzrasta ich skuteczność. Są klasy świadczące o odpowiedniej wy-trzymałości folii na uszkodzenia mechaniczne. Do okien stosuje się najczęściej folie z grupy od P0 1 do P2.
Bezpieczne folie świetnie nadają się także do zabezpieczania przeszkleń w ściankach działo-wych czy też do drzwi wewnętrznych.
Folie antywłamaniowe są grubsze od folii bezpiecznych. Mają grubość ok. 360 mikronów (bezpieczne - 135-250 mikronów).
Zarówno folie bezpieczne, jak i antywłamaniowe mają za zadanie wydłużyć złodziejowi czas potrzebny na sforsowanie okna. Najlepiej kiedy to zabezpieczenie połączone jest z alarmem albo czujką skierowaną na szybę.
Założenie folii możemy wykonać sami, albo też skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Za 1 mkw. folii trzeba zapłacić od 45 do 95 zł netto. Natomiast wykonanie usługi wraz z materia-łem w firmie może nas kosztować od 65 do 125 zł za 1 mkw.
Przed nałożeniem folii musimy sprawdzić czy nasze okna nadają się do jej założenia. Stare, zniszczone drewniane okna lepiej od razu wyeliminować. Nowe okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe można zabezpieczać w ten właśnie sposób.
Najlepszym rozwiązaniem jest kupno okna z założoną folią antywłamaniową wewnątrz szyby termoizolacyjnej. Przy kupnie takich okien sprawdźmy czy nie ma żadnych śladów pęcherzyków, czy folia dokładnie przylega i czy nie jest porysowana.
Folie działają dodatkowo także jak ekran chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zatrzymują więcej ciepła w domu obniżając o ok. 25 proc. współczynnik przenikania ciepła U.
Producenci dają najczęściej 5 - letnią gwarancję na folię.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!