sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Policyjne statystyki wyraźnie wskazują, iż największa ilość włamań do domów i mieszkań dokonywana jest przez okna i drzwi. Dlatego te dwa elementy właśnie powinny być wyjątkowo solidne. O, ile przed "atakiem” profesjonalistów pełna ochrona praktycznie nie istnieje, o tyle całkiem skutecznie możemy zabezpieczyć się przed złodziejami amatorami ze strony, których najczęściej grożą nam włamania. Taką ochronę gwarantują producenci nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Zdj. 1
Wojciech Gorczyński z Fabryki Okien Gloria
- System Rehau, którego używamy do produkcji okien przewiduje w swoim profilu zabezpieczenia mające uniemożliwić włamanie poprzez wyważenie okna od zewnątrz - wyjaśnia Wojciech Gorczyński, przedstawiciel lubelskiej Fabryki Okien PCV Gloria. Niemiecki producent profilu przesunął w skrzydle okna tzw. rowek zbrojeniowy do środka. Mocowany on jest dodatkowo przez co najmniej dwie ścianki z PCW, które na życzenie mogą też być zbrojone. W efekcie próba zastosowania łomu do wyważenia okna napotyka na opór stali.
Kolejnym elementem najczęściej narażonym na agresję są oczywiście szyby okienne, szczególnie w domach jednorodzinnych i mieszkaniach na parterze. By zapobiec tego rodzaju niebezpieczeństwom oferowane są zabezpieczenia w postaci np. folii antywłamaniowych.
Największą ochronę zapewniają jednak specjalne żywice umieszczone w przestrzeni międzyszybowej szyb zespolonych w miejscu zwykle stosowanego argonu. Żywice sklejają wówczas dwie lub więcej tafli szyb tworząc w całości barierę nie do pokonania już nie tylko przez przypadkowo rzucony kamień czy uderzenie jakimś narzędziem, ale nawet powstrzymują siłę pocisku. Szyby żywiczne są całkowicie przezroczyste. Dodatkowym ich walorem jest to, iż przepuszczają one, w przeciwieństwie do folii, promienie UV.
- Decydując się na taki rodzaj zabezpieczenia polecam jednak wybór renomowanych producentów okien. Szyby żywiczne powinny być dostosowane bowiem do właściwości profilu okiennego. Należy również sprawdzić zgodność takiego materiału z polską normą - dodaje Wojciech Gorczyński.
NA Kolorowym Poddruku
Szyby o zwiększonej odporności na włamanie stosujemy w przypadku, gdy chcemy chronić dany obiekt z jednoczesnym zachowaniem niezmienionej estetyki elewacji lub przegrody. Szyby żywicowane są to szyby składające się z dwóch lub więcej tafli sklejonych ze sobą warstwą żywicy. Zadaniem szyb kuloodpornych jest ochrona przed ostrzałem z broni palnej. Zastosowanie szyb kuloodpornych uzależnione jest od stopnia zagrożenia, charakteru chronionego obiektu, ludzi znajdujących się w strefie zagrożenia.. Właściwości tego szkła są zbieżne do właściwości szkła laminowanego z tą różnicą, że szkło żywicowane przepuszcza promieniowanie UV.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!