niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Bezpieczny najem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2003, 15:53

* Podwyżki czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy.
* W razie podwyższenia opłat niezależnych od właściciela jest on zobowiązany do przedsta-wienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia.
* Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1. pomimo pisemnego upominania nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub nie-zgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzy-stanie z innych lokali lub
2, jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy peł-ne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty bieżących należności, lub
3. wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokalu lub jego części bez wymaganej zgody właściciela, lub
4. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku z zastrzeżeniem art. 10 ust.4
* Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia własności przez najemcę, po potraceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.
Zwaloryzowana kwota kaucji na dzień jej zwrotu powinna odpowiadać iloczynowi kwoty mie-sięcznego czynszu obowiązującego w tym dniu i liczby, która po pomnożeniu przez kwotę mie-sięcznego czynszu obowiązującego w dniu podpisania umowy najmu stanowiła podstawę ustale-nia wysokości pobranej kaucji
* Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposaże-nie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.
* Wszystkie przepisy związane z najmem mieszkań zamieszczone są w Ustawie z dn. 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (DZ. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!