środa, 21 lutego 2018 r.

Dom


Złota Kielnia, czyli konkurs na „Budowę Roku 2002 na Lubelszczyźnie” stał się prestiżowym przeglądem nowych inwestycji budowlanych. Laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy podczas obchodów Dnia Budowlanych w naszym regionie.
Konkurs na Budowę Roku został po ponad 20 latach reaktywowany przez lubelski Oddział Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Podobne konkursy organizowane są przez inne regionalne oddziały oraz zarząd główny PZITB. Cieszą się one dużym uznaniem w świecie bu-dowlanych.
Pierwsi odważni
Okazało się, że lubelska edycja Złotej Kielni, pomimo początkowych kłopotów także stała się takim doniosłym wydarzeniem.
– Wprawdzie zgłoszono nam tylko kilka obiektów, ale wszystkie są wybitne i wyróżniają się wśród innych inwestycji. Z powodzeniem mogą one konkurować ze swoimi odpowiednikami w kraju – mówi Kazimierz Imbor, prezes lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Do konkursu zgłoszono: pawilon garażowo – handlowy Bigmar mieszczący przy ul. Okopowej i Hempla, Centrum Budowlane Ekodom Gajek znajdujące przy al. Spółdzielczości Pracy i Smo-rawińskiego, nowy blok gazowo - parowy Elektrociepłowni Lublin - Wrotków, zespół budynków mieszkalnych zrealizowanych przez Towarzystwo Budownictwa Czynszowego „Nowy Dom” na Felinie, basen odkryty w Kraśniku oraz śródmiejski Hotel Europa mieszczący się przy Krakow-skim Przedmieściu i dworek przy ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie zaadoptowany na potrzeby rektoratu Politechniki Lubelskiej. Każda ze zgłoszonych inwestycji w szczególny sposób wyróż-nia się w swojej grupie. Na przykład nowy blok gazowo – parowy Elektrociepłowni Lublin – Wrotków, jest trzecim tego typu obiektem w kraju ! Budowa jego kosztowała 550 mln zł i została zrealizowana, z zachowaniem wszelkich wymogów sztuki budowlanej, w imponującym tempie dwóch lat. Dwa zabytkowe obiekty: Hotel Europa i dworek przy Nadbystrzyckiej wyróżniają się dbałością o detal architektoniczny oraz zachowanie stylowych wnętrz zgodnie ze wskazówkami konserwatora zabytków. Podnoszą też walory otoczenia.
Wyboru dokonano
Jury konkursowe, które pod przewodnictwem prof. Mieczysława Króla obradowało w ponie-działek (23 bm.) dokonało już wyborów. Obrady nie były łatwe zwłaszcza, że zgłoszone obiekty to duża staranność wykonania, ciekawe rozwiązania technologiczne i oryginalna architektura. Dziesięcioosobowemu jury, wśród którego byli reprezentanci Politechniki Lubelskiej, przedsta-wiciele PZITB, władz wojewódzkich i samorządowych, architekci i dziennikarze, udało się jed-nak wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Oficjalnie ogłoszenie wyników konkursu i uroczystą galę połączoną z wręczeniem statu-etek Złotej Kielni zaplanowano na piątek 27 września br. Uroczystość ta będzie połączona z obchodami Dnia Budowlanych. Impreza organizowana wspólnie przez PZITB oraz bran-żowe związki i organizacje, odbędzie się w Domu Technika NOT o godz. 11.30.
Urszula Kieller
Podpis pod zdjęcia Fot. Maciej Kaczanowski
Hotel Europa reprezentuje się elegancko nie tylko w dzień. Nocą odpowiednio oświetlony wy-gląda jeszcze okazalej i podnosi walory centrum Lublina.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!