środa, 24 maja 2017 r.

Dom

Budowa Roku 2002

Dodano: 25 września 2002, 11:55


Złota Kielnia, czyli konkurs na „Budowę Roku 2002 na Lubelszczyźnie” stał się prestiżowym przeglądem nowych inwestycji budowlanych. Laureatów w poszczególnych kategoriach poznamy podczas obchodów Dnia Budowlanych w naszym regionie.
Konkurs na Budowę Roku został po ponad 20 latach reaktywowany przez lubelski Oddział Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Podobne konkursy organizowane są przez inne regionalne oddziały oraz zarząd główny PZITB. Cieszą się one dużym uznaniem w świecie bu-dowlanych.
Pierwsi odważni
Okazało się, że lubelska edycja Złotej Kielni, pomimo początkowych kłopotów także stała się takim doniosłym wydarzeniem.
– Wprawdzie zgłoszono nam tylko kilka obiektów, ale wszystkie są wybitne i wyróżniają się wśród innych inwestycji. Z powodzeniem mogą one konkurować ze swoimi odpowiednikami w kraju – mówi Kazimierz Imbor, prezes lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Do konkursu zgłoszono: pawilon garażowo – handlowy Bigmar mieszczący przy ul. Okopowej i Hempla, Centrum Budowlane Ekodom Gajek znajdujące przy al. Spółdzielczości Pracy i Smo-rawińskiego, nowy blok gazowo - parowy Elektrociepłowni Lublin - Wrotków, zespół budynków mieszkalnych zrealizowanych przez Towarzystwo Budownictwa Czynszowego „Nowy Dom” na Felinie, basen odkryty w Kraśniku oraz śródmiejski Hotel Europa mieszczący się przy Krakow-skim Przedmieściu i dworek przy ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie zaadoptowany na potrzeby rektoratu Politechniki Lubelskiej. Każda ze zgłoszonych inwestycji w szczególny sposób wyróż-nia się w swojej grupie. Na przykład nowy blok gazowo – parowy Elektrociepłowni Lublin – Wrotków, jest trzecim tego typu obiektem w kraju ! Budowa jego kosztowała 550 mln zł i została zrealizowana, z zachowaniem wszelkich wymogów sztuki budowlanej, w imponującym tempie dwóch lat. Dwa zabytkowe obiekty: Hotel Europa i dworek przy Nadbystrzyckiej wyróżniają się dbałością o detal architektoniczny oraz zachowanie stylowych wnętrz zgodnie ze wskazówkami konserwatora zabytków. Podnoszą też walory otoczenia.
Wyboru dokonano
Jury konkursowe, które pod przewodnictwem prof. Mieczysława Króla obradowało w ponie-działek (23 bm.) dokonało już wyborów. Obrady nie były łatwe zwłaszcza, że zgłoszone obiekty to duża staranność wykonania, ciekawe rozwiązania technologiczne i oryginalna architektura. Dziesięcioosobowemu jury, wśród którego byli reprezentanci Politechniki Lubelskiej, przedsta-wiciele PZITB, władz wojewódzkich i samorządowych, architekci i dziennikarze, udało się jed-nak wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Oficjalnie ogłoszenie wyników konkursu i uroczystą galę połączoną z wręczeniem statu-etek Złotej Kielni zaplanowano na piątek 27 września br. Uroczystość ta będzie połączona z obchodami Dnia Budowlanych. Impreza organizowana wspólnie przez PZITB oraz bran-żowe związki i organizacje, odbędzie się w Domu Technika NOT o godz. 11.30.
Urszula Kieller
Podpis pod zdjęcia Fot. Maciej Kaczanowski
Hotel Europa reprezentuje się elegancko nie tylko w dzień. Nocą odpowiednio oświetlony wy-gląda jeszcze okazalej i podnosi walory centrum Lublina.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24