poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Chcesz najmniej odczuć podwyżki stóp? Uważaj na WIBOR!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2010, 14:47

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w większości banków zależy od stopy WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate – wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym).

Dla kredytobiorców 3-miesięczna stopa WIBOR jest rozwiązaniem korzystniejszym niż stopa 6-miesięczna, która historycznie jest wyższa – wskazuje analiza firmy Home Broker Doradcy Finansowi. Różnica zaciera się jednak w okresie podwyżek stóp procentowych.


Rynek przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe dopiero w III kwartale br. Home Broker już dziś sprawdził, który WIBOR – 3-, 6- czy 12-miesięczny – jest najkorzystniejszy dla kredytobiorców w okresie podwyżek stóp procentowych.

WIBOR 3M najniższy

W większości banków oprocentowanie kredytów mieszkaniowych zależy od 3-miesięcznej stopy WIBOR. Są jednak takie, które posługują się 6-miesięczną, a nawet roczną stopą WIBOR.


Według 6-miesięcznej oprocentowane są kredyty mieszkaniowe w BOŚ, DnBNord czy ING. BGŻ daje klientom wybór między WIBOR-em półrocznym i rocznym.


Mniej więcej od początku 2006 roku widoczna jest prawidłowość, że stopa 3M ma najniższą wartość, 6M jest wyższa, a 12M najwyższa, bez względu na to czy znajdujemy się w cyklu podwyżek czy obniżek stóp administracyjnych. Można to tłumaczyć niższym ryzykiem pożyczania środków na krótszy termin.

Uwaga na aktualizację stopy bazowej

Gdyby banki do wyliczania raty kredytu posługiwały się aktualnym poziomem stawki referencyjnej najkorzystniejszym wariantem byłby więc WIBOR 3M. W praktyce sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż stawka w bankach nie zmienia się codziennie, ale raz na kwartał, pół roku czy rok.


Zwykle jest tak, że jeśli bank posługuje się WIBOR-em 3M, aktualizuje jego wartość raz na kwartał, a jeśli WIBOR-em 6M – raz na pół roku. Są jednak wyjątki. W mBanku i MultiBanku, które stosują 3-miesięczny WIBOR aktualizacja stawki następuje co miesiąc (obowiązuje wartość z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca).


Mazowiecki Bank Regionalny co 3 miesiące aktualizuje z kolei WIBOR 6M, a Pekao SA co miesiąc aktualizuje WIBOR 3M. Różne są też zasady aktualizacji. Większość banków przyjmuje na kolejny okres wartość WIBOR z ostatniego dnia roboczego poprzedniego okresu, np. kwartału.


Ale nie zawsze tak jest. Przykładowo Pekao SA wylicza na kolejny miesiąc wartość WIBOR 3M na podstawie średniej z notowań od 1. do 25 dnia poprzedniego miesiąca. Zmiana musi być większa niż 0,25 pkt. proc.

Symulacja \"kredytowego” WIBOR-u

Home Broker przeprowadził symulację poziomu stopy WIBOR, w zależności od częstotliwości jej zmian. Przyjęliśmy, że stopa 3-miesięczna obowiązuje przez kwartał kalendarzowy, a jej poziom jest ostatnią wartością z poprzedniego kwartału, a stopa 6-miesięczna obowiązuje przez pół roku i jej poziom jest ostatnią wartością z poprzedniego półrocza.

W symulacji pominęliśmy WIBOR 12M ze względu na jego niską popularność. Z symulacji wynika, że najkorzystniejszym wariantem jest stopa 3M. Jej średni poziom przy aktualizacji raz na kwartał wynosi od początku 2005 r. 4,55%. W przypadku stopy 6M oraz aktualizacji co pół roku średni poziom to 4,74%.

W okresie podwyżek stóp dodatkowe zalety WIBOR 6M

Stopa 3-miesięczna jest zdecydowanie korzystniejsza w okresie obniżek stóp procentowych – nie dość, że jej poziom jest niższy, to kredytobiorca szybciej odczuwa skutki obniżek.


W cyklu podwyżek stóp trudno wskazać jednoznacznie korzystniejszy WIBOR. Zaleta 3M w postaci niższego nominalnie poziomu jest równoważona przez wadę w postaci częstszej aktualizacji. Odwrotnie jest ze stopą 6-miesięczną.

Sztuczny WIBOR?

Dla kredytobiorców ważna jest też inna prawidłowość, widoczna od początku 2005 r. Chodzi o systematycznie rosnący spread pomiędzy stopą WIBOR (w obliczeniach posłużyliśmy się średnią ze stawek 3M, 6M i 12M) a stopą bazową NBP.


Obecnie wynosi 0,77 pkt proc., aczkolwiek w szczytowym okresie, w połowie ub.r., przekraczał 1 pkt. proc. Zjawisko „odrywania się” WIBOR od stopy NBP jest pochodną zmniejszającej się roli tej pierwszej w transakcjach na rynku międzybankowym.


To powoduje, że WIBOR staje się coraz bardziej „sztuczną” stopą, wyliczaną głównie dla celów określenia oprocentowania kredytów udzielanych przez banki osobom prywatnym oraz firmom.


Źróło: Home Broker Doradcy Finansowi
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!