piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Ciepło dobrze kontrolowane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2007, 12:24

Wprawdzie za oknem złota polska jesień, ale zapobiegliwi właściciele domów już myślą o sezonie grzewczym. Jaki kocioł wybrać?

Wiele zależy od zasobności portfela, ale istotne są również nasze oczekiwania.

Dla większości właścicieli domów i mieszkań liczy się niska cena i koszty eksploatacji kotła ciepła. Na drugim miejscu jest wygoda - rzadziej myślimy o ochronie środowiska. Dlatego mało popularne jest ogrzewanie domu za pomocą kolektorów słonecznych, ale już pompy ciepła zyskują coraz więcej zwolenników. Jak działają? Pomysł jest banalnie prosty - pompy wykorzystują ciepło słoneczne zmagazynowane w gruncie, wodzie lub powietrzu. W obu przypadkach koszty instalacji są wysokie, ale zwracają się poprzez minimalne koszty eksploatacji. A co wybrać, gdy wolimy tradycyjne sposoby ogrzewania?

Kotły gazowe


To zdecydowanie najpopularniejszy sposób ogrzewania wody, zarówno w instalacji centralnego ogrzewania, jak i wody użytkowej. Można je podzielić na kilka rodzajów:
• jedno- i dwufunkcyjne
• tradycyjne i kondensacyjne
• stojące i wiszące
Kotły jednofunkcyjne przeznaczone są do ogrzewania wody w instalacji c.o., natomiast dwufunkcyjne podgrzewają również wodę użytkową. Nowoczesne kotły dwufunkcyjne mają niewielkie wymiary, co pozwala na umieszczenie ich np. w kuchni czy łazience. Sprawdzają się w mniejszych domach, ale również mieszkaniach - w nowo budowanych blokach jest to najczęściej stosowany sposób ogrzewania, zarówno wody w kaloryferach, jak i w kranach.

Kondensacyjne, czyli oszczędne

Różnią się nie tylko ceną (kondensacyjne są dwa razy droższe), ale przede wszystkim sprawnością, co z kolei wpływa na koszt eksploatacji. Podczas gdy typowy kocioł gazowy ma sprawność do 93 proc., kocioł kondensacyjny uzyskuje maksymalnie 109 proc. Dzieje się tak dlatego, że kocioł kondensacyjny odzyskuje dodatkowe ciepło ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. A to oznacza mniejsze zużycie gazu i niższe rachunki. Kotły kondensacyjne - podobnie jak typowe kotły gazowe - mogą być jedno- lub dwufunkcyjne.

Kotły olejowe


Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci gazowej. Olej opałowy jest tańszy od gazu, nowoczesne kotły są w większości bezobsługowe, a całkowite spalanie oleju gwarantuje czyste spaliny i brak wymagających składowania odpadów (jak w przypadku kotłów na paliwa stałe np. węgiel). Ale są również minusy - oleju opałowego nie wykorzystamy do gotowania na kuchenkach, a konieczny do użytkowania pieca zbiornik na olej zajmuje sporo miejsca i powoduje, że początkowe koszty instalacji są dość wysokie.
Większość kotłów olejowych to urządzenia stojące, przeznaczone do montażu w wydzielonym pomieszczeniu. Niektóre są wyposażone we wbudowany lub wolno stojący podgrzewacz bądź zasobnik umożliwiający ogrzewanie wody użytkowej. Występują również kondensacyjne kotły olejowe.

Kotły na paliwa stałe


...czyli węgiel, drewno, pelet, biomasę lub słomę. Podobnie jak kotły gazowe i olejowe, mają swoje plusy i minusy. Po pierwsze, jeżeli nie są to kotły retortowe (czyli z podajnikiem), są uciążliwe w obsłudze. Piece starego typu wymagają podkładania nawet co kilka godzin i częstego usuwania popiołu.
Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Bez prądu nie działają automatyczne regulatory, podajniki paliwa i elektryczne zapalarki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!