środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej poznanych materiałów budowlanych. Nie znaczy to jednak, że jest to materiał przestarzały.

Podłogi z desek, czyli drewna litego coraz częściej goszczą w mieszkaniach, m.in. ze względu na oryginalny i estetyczny wygląd. Nowoczesne metody obróbki, impregnacji i przetwarzania drewna stwarzają coraz to nowe możliwości wykorzystania tego materiału.

Dobór rodzaju podłogi

Najbardziej rozpowszechnionymi w Polsce gatunkami drewna podłogowego są: sosna, dąb, buk, jesion. Jeżeli decydujemy się na parkiet z drewna litego, musimy bardzo mądrze dokonać wyboru gatunku drewna.


Dla przykładu: drewno bukowe, mimo iż jest cenione za twardość, barwę i cenę, nie wszędzie nadaje się do ułożenia. Jego wadą jest niewielka odporność na zmiany wilgotności. Drewno to przy braku odpowiednich zabezpieczeń potrafi w dużym stopniu odkształcać się, nawet przy niewielkich zmianach wilgotności.


Mniej podatny na zmiany wilgotności jest np. dąb, a niektóre jego gatunki do złudzenia przypominają buk. Pamiętajmy, że warto czasami wybrać gatunek drewna droższy, ale oszczędza się na materiałach impregnujących, izolujących.


Do plusów parkietów z litego drewna i z desek trzeba zaliczyć niepowtarzalny wygląd, dowolność w dobieraniu wzorów ułożenia podłogi, dużą trwałość i możliwość dokonywania wielokrotnych konserwacji powierzchni. Minusy to wysokie koszty materiału i duża pracochłonność przy montażu.

A może panele?

O wiele mniej problemów mamy, jeżeli dokonujemy wyboru parkietów wielowarstwowych czy panelowych. Tu w większości przypadków spotykamy dwa lub więcej rodzajów drewna w jednym elemencie.


Warstwę wierzchnią stanowi drewno szlachetne zaś kolejne warstwy wykonywane są z drewna sosnowego lub materiałów drewnopochodnych. Do plusów tego rodzaju podłóg należą: niższa cena, mniejsza podatność na odkształcenia materiału i mniejsza pracochłonność przy układaniu podłogi.


Niestety są to podłogi mniej trwałe, bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod podłogę drewnianą należy bardzo starannie przygotować. Zaniedbania przy tym etapie mogą wiązać się z nieodwracalnymi skutkami z wymianą podłogi włącznie. Podłoże pod posadzki drewniane powinno mieć odpowiednią wilgotność.


Najczęściej posadzki drewniane montowane są na podłożu betonowym (cementowo-wapiennym), w tym wypadku wilgotność powinna wynosić do 3 procent. Przy podkładach innego rodzaju warunki wilgotnościowe określa norma.


Jeżeli w podłożu są nierówności to niwelujemy je wylewając masę samopoziomującą. Po wyprofilowaniu zaprojektowanego poziomu, powierzchnie podkładu należy odpowiednio przygotować, poprzez dokładne wyczyszczenie i pokrycie substancją zwiększającą przyczepność kleju.

Potrzebne też odpowiednie akcesoria

Ekspert radzi: Jarosław Czubak, sprzedawca w koszalińskim sklepie Komfort:


- Przy zakupie podłogi drewnianej powinniśmy pamiętać o produktach dodatkowych, które pomogą zainstalować i użytkować w sposób właściwy i długotrwały naszą podłogę. Do parkietu powinniśmy kupić: specjalistyczną masę samopoziomującą, grunt pod klej, klej do parkietu, szpachlę parkieciarską, lakier podkładowy i nawierzchniowy, środki konserwujące, listwy przyścienne, profile przejściowe.


Do gotowej podłogi: specjalistyczny klej do łączenia gotowych podłóg drewnianych, folię paraizolacyjną, piankę (w przypadku gdy w podłożu występują nierówności do 1 mm podłoża) lub podkład wygłuszająco-wyrównujący (jeżeli na podłożu występują nierówności do 3 mm podłoża), listwy przyścienne, profile przejściowe, płyn do konserwacji podłogi po zamontowaniu lub olej konserwujący (w przypadku podłóg fabrycznie zaolejowanych).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!