sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Dom

Czas zadbać o nasiona

Dodano: 19 marca 2003, 13:11


d W ofercie sklepów ogrodniczych pełny wybór. Nasiona kwiatów oraz dziesiątki odmian warzyw, w tym atrakcyjne nowości krajowe i z importu. Dla wygody można kupić nasiona na taśmie dające rzadkie wschody. Otoczkowane bądź zaprawiane wyciągami ziół są bezpieczne dla środowiska.
Nasiona – nowości, czyli tzw. złota seria obejmują m.in. osteospermum, cynię karłową, banan, chaber amerykański len wielkokwiatowy mikołajek płaskolistny i wiele innych pięknych roślin. Spośród cebulowych nowości kwiatowych, Tadeusz Paluch dyrektor lubelskiego oddziału PNOS, wymienia: Inkrawila, Agapant, znana z kwiaciarni jako kwiat cięty wysoka Alstromeria, podobny do hiacynata płomiennoczerwony Arum czy dzwonkowa Bletilia.
Nowość w ogrodzie
Nowe warzywa dostępne obok dziesiątków tradycyjnych odmian to: dynia makaronowa Pyza, kalafior Amfora o stożkowych żółtych różyczkach, biały wczesny Afrak, odporny brokuł Lord oraz szybko rosnące cebule Bonilla, Exhibition i Swift polecane na wczesny zbiór pęczkowy. Tradycyjną kapustę Kamienna Głowa z powodzeniem może zastąpić smaczna Vestri. Godne polecenia są sałata masłowa Dumka o główkach dochodzących do pół kilograma oraz nieparciejące rzodkiewki: Lucynka, Lidka i biała Śnieżka.
Sprawdzone sklepy
Najlepiej wybrać się na zakupy, do sprawdzonego sklepu. Na stoiskach z nasionami można kupić także te rzadziej spotykane i poszukiwane. Bakłażany zwane inaczej gruszką miłosną lub oberżyną, które trzeba już wysiewać, a później chronić przed zakusami stonki. Wiele rodzajów i kolorów papryki - od wielkiej pomidorowej, przez żółte strąki aż do ozdobnych miniaturek. Podobne do kalafiorów, lecz zielone antyrakowe brokuły, karczochy, ogóreczniki, nowe odmiany pomidorów, ozdobne fasole i wiele innych ciekawostek. Do wiosny na działce musimy się przygotować kupując dobre nasiona. Od nich zależy w dużej mierze plon. Najlepiej zrobić to, jak najszybciej, bo w sklepach ogrodniczych zaczyna się już ruch. Pamiętajmy też, że nie warto kupować na zapas i robić zakupów byle gdzie, na przypadkowych straganach, bo nie mamy wtedy możliwości wniesienia reklamacji. Nie trzeba kupować nasion źle przechowywanych, skiełkowanych czy przeterminowanych. (zof)
Ramka: Najpewniejsze są zakupy w sklepach i firmach z wieloletnią tradycją nie tylko w sprzedaży, ale i hodowli nowych odmian warzyw, kwiatów oraz nasion wysokiej jakości. W tym roku zakupy w lubelskim Oddziale Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa mieszczącym się przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie, możemy robić w godz. 8–18 od poniedziałku do piątku i 9–15 w soboty.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24