Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

18 maja 2010 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Domowe sposoby na gołębie

24 12 A A

PORADNIK: Jak uciążliwi potrafią być skrzydlaci nieproszeni goście i ile szkód mogą wyrządzić, wiedzą zarówno zarządcy, jak i mieszkańcy budynków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny – to znaki charakterystyczne w większości miast. Sprawcami tej sytuacji są gołębie.


Do odstraszenia tych miejskich szkodników można wykorzystać różne sposoby.
Gołębie stanowią problem w większości miast.


W wyniku ich obecności budynki są zanieczyszczone, co wpływa na estetykę obiektu oraz wiąże się z dodatkowymi wydatkami na renowację. W pierwszym starciu ze szkodnikami warto poznać, czego nie lubią gołębie i skorzystać z domowych sposobów.

Nie dokarmiaj!

Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o niedokarmianiu gołębi. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania, nie jest dziełem przypadku.


Znajdując w pobliżu źródło wody i pokarmu, gołębie interpretują jako zaproszenie do regularnych odwiedzin.

Zamontuj żyłkę lub siatkę

Kolejnym krokiem może być odcięcie gołębiom dostępu do miejsc, które sobie szczególnie upodobały. Jednym z takich miejsc może być parapet, na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny naszego okna.


Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić lub wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób.

Płyta CD jako straszak

Płyta CD, zaczepiona nad miejscem odpoczynku gołębi, przestraszy je bijącym z niej blaskiem. Wykorzystuje się też inne błyszczące blaszki albo nawet dziecięce wiatraczki.


Posiadającym nagranie odgłosów wydawanych przez sowy oraz jastrzębie polecamy puszczanie ich głośno, gdy tylko zobaczycie w okolicy gołębia. To prosta recepta na odstraszenie miejskich szkodników.


Oprócz tego, warto spróbować zawieszenia barwnych flag lub szmatek, które nie tylko utrudnią gołębiom dostęp do miejsca, gdzie chciałyby odpocząć, ale także wywołają u nich niepokój.

Wąż na gołębia

W roli ,,strachów na gołębie” najlepiej sprawdzają się drapieżniki. Gumowe węże, wypchane ptaki drapieżne, balony z namalowanymi oczami przypominającymi spojrzenie sowy – to proste sposoby na zniechęcenie gołębi do odwiedzin. Przynajmniej na jakiś czas.


Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co często jest praktykowane na terenie lotnisk. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko zanieczyszczać żadnego budynku.


Jednak nawet jeśli pozwolimy sobie na wsparcie sokolnika, będzie to działanie krótkoterminowe.


– W przypadku korzystania z domowych sposobów odstraszania gołębi sugeruję stosowanie kombinacji różnych narzędzi. W przeciwnym razie, gołębie szybko przyzwyczają się do nowych warunków.


Zabiegi te faktycznie mogą się sprawdzić, gdy mamy do czynienia z garstką gołębi, w przypadku większych obiektów najkorzystniejszym rozwiązaniem są moduły mechaniczne – mówi Paweł Ćwierzyński z BirdSystem.

Urządzenia mechaniczne

Moduły mechaniczne mają formę listwy wykonanej z bezbarwnego tworzywa, z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Stanowią one dowód na to, że istnieje sposób na odstraszenie gołębi bez wyrządzania im krzywdy.


W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą zabezpieczenie umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.

W Bychawie mają spokój

Jedną z firm, która zdecydowała się rozstać z gołębiami raz na zawsze, jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie.


– Architektura naszego budynku sprzyjała zakładaniu gniazd przez ptaki, dlatego zabrudzenia elewacji stanowiły dla nas poważny problem – przyznaje Janusz Pietrzak, kierownik sekcji techniczno-gospodarczej SP ZOZ w Bychawie.


– Z tego względu, zainstalowaliśmy 200 m. systemu odstraszającego gołębie. Całość inwestycji wraz z montażem kosztowała ok. 4 tys. zł. Zabieg ten zdał egzamin – gołębie zaczęły omijać nasz zakład.


Dzięki tej niewielkiej inwestycji SPZOZ w Bychawie nie ponosi już kosztów usuwania ptasich odchodów i utrzymania budynku w czystości.


– Gruntowne wyczyszczenie elewacji wymaga skorzystania z dźwigu. W naszym przypadku, takie jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500 zł, a należałoby to robić mniej więcej raz na kwartał – dodaje Janusz Pietrzak.

Ramka
A TO ŻARŁOKI!
* Jeden gołąb miejski zjada 35 g nasion dziennie.
* 80 gołębi zjada w ciągu roku 1 tonę ziarna.
* 20 gołębi zjada tyle, ile jeden człowiek.
* 500 gołębi w magazynie zjada tyle zboża, ile potrzeba dla 25 osób.
Źródło: Good One PR

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewelina.m4 / wczoraj o 19:05
Jeśli chodzi o gołębie na balkonie to ja zamówiłam na fulo.pl siatkę żeby mi nie wchodziły bezpośrednio na balkon i jak na razie dobrze się to sprawdza
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 08:26
Dziękuję za pomoc w sprawie gołębi.
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 13:11
UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! ---Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. ___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty. W Gliwicach to prawdziwa plaga dokarmiania. ____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! ---Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. ___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował inform... rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 09:06
Jak zwykle znajdzie sie jakis kretyn, ktory nawet do golebi miesza polityke, gratuluje debilizmu i prostactwa :)
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:33
POstawic usmierconego bandyte Donalda Tuska,a od smrodu tego POlszewika kazdy galab ucieknie !
Avatar
Adrian / 24 grudnia 2015 o 14:21
Ann jesteś genialna! Przecież nic tak nie przerazi te latające szczury, jak ich własne ścierwo nabite na pal.
Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 19:09
U mnie na balkonie pomogła siatka na gołębie, przy okazji przydała się jako zabezpieczenie przed wypadnięciem kociaka. Można kupić i zamontować samemu, albo wynająć firmę, która się zajmuje takimi rzeczami.
Avatar
ZygfrydSala / 12 czerwca 2014 o 10:10

Gwoździe przyczep do parapetu okna.

Avatar
forti / 10 czerwca 2014 o 09:35

Wiatrówka ;)

Avatar
EWA / 9 czerwca 2014 o 12:30

Kupiłam przez internet sztucznego kruka ,który miał odstraszać gołębie ( siadały na poręczy balkonu obok okna i ciągle oknaq zanieczyszczone) Niestety , gołębie siadają obok kruka w odległości około 50cm. Mają gniazdo piętro wyżej ,może dlatego. Instynkt macierzyński jest silniejszy od strachu. Poczekam aż wylęgną się małe i odfruną .A może znajdę jakiś bardziej skuteczny odstraszacz... ;))

Avatar
ewelina.m4 / wczoraj o 19:05
Jeśli chodzi o gołębie na balkonie to ja zamówiłam na fulo.pl siatkę żeby mi nie wchodziły bezpośrednio na balkon i jak na razie dobrze się to sprawdza
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 08:26
Dziękuję za pomoc w sprawie gołębi.
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 13:11
UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! ---Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. ___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty. W Gliwicach to prawdziwa plaga dokarmiania. ____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! ---Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. ___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował inform... rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2016 o 09:06
Jak zwykle znajdzie sie jakis kretyn, ktory nawet do golebi miesza polityke, gratuluje debilizmu i prostactwa :)
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 21:33
POstawic usmierconego bandyte Donalda Tuska,a od smrodu tego POlszewika kazdy galab ucieknie !
Avatar
Adrian / 24 grudnia 2015 o 14:21
Ann jesteś genialna! Przecież nic tak nie przerazi te latające szczury, jak ich własne ścierwo nabite na pal.
Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 19:09
U mnie na balkonie pomogła siatka na gołębie, przy okazji przydała się jako zabezpieczenie przed wypadnięciem kociaka. Można kupić i zamontować samemu, albo wynająć firmę, która się zajmuje takimi rzeczami.
Avatar
ZygfrydSala / 12 czerwca 2014 o 10:10

Gwoździe przyczep do parapetu okna.

Avatar
forti / 10 czerwca 2014 o 09:35

Wiatrówka ;)

Avatar
EWA / 9 czerwca 2014 o 12:30

Kupiłam przez internet sztucznego kruka ,który miał odstraszać gołębie ( siadały na poręczy balkonu obok okna i ciągle oknaq zanieczyszczone) Niestety , gołębie siadają obok kruka w odległości około 50cm. Mają gniazdo piętro wyżej ,może dlatego. Instynkt macierzyński jest silniejszy od strachu. Poczekam aż wylęgną się małe i odfruną .A może znajdę jakiś bardziej skuteczny odstraszacz... ;))

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

ASF. Nie wszystkim rolnikom wypłacono pieniądze

ASF. Nie wszystkim rolnikom wypłacono pieniądze 0 0

Ministerstwo rolnictwa obiecywało że rolnicy poszkodowani w związku z ASF do 15 maja dostaną rekompensaty i odszkodowania za wybite świnie. Jednak wciąż wielu z nich nie dostało pieniędzy.

Powstaje nowy przystanek kolejowy w Lublinie. Pociągi wrócą na trasę Nałęczów-Puławy-Dęblin
film

Powstaje nowy przystanek kolejowy w Lublinie. Pociągi wrócą na trasę Nałęczów-Puławy-Dęblin 12 1

Zaczęła się budowa nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód na wysokości Czubów. Rozpoczęły się też przymiarki do nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu. Wtedy pociągi mają wrócić z wygnania, gotowy powinien być też nowy przystanek wraz z przejściem podziemnym

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 maja 2018 roku 0 1

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie

Zapomniałeś dowodu rejestracyjnego i OC? Kary już nie będzie 41 7

Od 4 czerwca będziemy mogli zostawić w domu dowód rejestracyjny i papierowe ubezpieczenie OC. Za brak tych dokumentów nie będzie nam grozić żadna kara, a to dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy

Przerwany mecz Powiślaka z Victorią. Goście mieli już tylko sześciu graczy 1 2

Mecz Powiślaka z Victorią Żmudź został przerwany w 70 minucie. Powód? Goście przyjechali do Końskowoli w 13-osobowym składzie. W pierwszej połowie dostali dwie czerwone kartki, a kiedy z powodu kolejnych kontuzji na murawie zostało ledwie sześciu graczy przyjezdnych sędzia musiał zakończyć zawody przy stanie 5:0

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali

W zimie Icemania, w lecie Rollmania. Rolkarze i wrotkarze będą mogli pojeździć w hali 67 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach ma być uruchomiona w czerwcu przy Al. Zygmuntowskich. Otworzy ją Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który już zamawia wrotki i ochraniacze, które będzie można tu wypożyczyć. Rolki trzeba będzie mieć własne

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona

Górnik – Medyk 3:2. Korona oficjalnie założona 11 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Górnik Łęczna na zakończenie sezonu pokonał 3:2 Medyka Konin. Ten wynik nie miał jednak najmniejszego znaczenia, ponieważ podopieczne Piotra Mazurkiewicz już dawno temu zapewniły sobie mistrzowski tytuł. W niedzielę jednak „górniczki” wreszcie mogły oficjalnie odebrać złote medale i świętować ze swoimi kibicami historyczny wynik

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana

Łada lepsza od odmłodzonego Hetmana 0 2

Osłabiony i odmłodzony Hetman zostawił wszystkie trzy punkty w Biłgoraju. Łada pokonała w derbach faworyzowanych rywali 2:1, chociaż podopieczni Jacka Ziarkowskiego wcale nie musieli przegrać

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie – POM 2:1. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 2

Lubelska klasa okręgowa Polesie pokonało POM Iskra Piotrowice po golu Marcina Wójcika w doliczonym czasie gry. Dzięki temu zawodnicy Zbigniewa Wójcika są już bardzo blisko zajęcia drugiego miejsca

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Gryf – Olimpiakos 3:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W pojedynku dwóch beniaminków Gryf Gmina Zamość przegrywał z Olimpiakosem Tarnogród 0:2, ale pokazał charakter. Zespół trenera Romana Blonki w końcowych fragmentach spotkania podkręcił tempo i wyszarpał zwycięstwo wygrywając 3:2

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju

Eko Różanka – Kłos Chełm 3:1. Mikołaj przyszedł już w maju 1 0

Szalony mecz w Różance. Gospodarze do przerwy przegrywali z Kłosem Chełm 0:1, ale w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i ostatecznie wygrali 3:1.

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia]
galeria

Najbardziej barwna impreza po raz kolejny w Lublinie. Festiwal Kolorów 2018 [zdjęcia] 0 2

Nie zdziwcie się jeśli dzisiaj zobaczycie zielono-czerwono-żółte twarze w centrum miasta. W niedzielę odbywa się kolejna edycja Festiwalu Kolorów.

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce
galeria

AWF Kraków i Politechnika Gdańska najlepsze podczas AMP w lekkiej atletyce 2 0

W weekend na nowym stadionie w Lublinie zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski. Klasyfikację generalną wygrały: AWF Kraków wśród pań i Politechnika Gdańska w rywalizacji mężczyzn. W tej drugiej kategorii trzeci był UMCS

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia]
galeria

Lubelski Wyścig Kaczek. Kolorowe zawodniczki pomknęły rzeką [zdjęcia] 5 0

 W niedzielę na terenach zielonych przy Arenie Lublin zorganizowano wyścig kaczek. To już piąta edycja imprezy.

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny

Olender – Igros 2:2. Spadek niemal pewny 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Olender Sól podzielił się punktami z Igrosem Krasnobród remisując 2:2. Ten wynik nie zadowala żadnej ze stron i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie oba zespoły grać będą o szczebel niżej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.