piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Domowe sposoby na gołębie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2010, 17:10

PORADNIK: Jak uciążliwi potrafią być skrzydlaci nieproszeni goście i ile szkód mogą wyrządzić, wiedzą zarówno zarządcy, jak i mieszkańcy budynków.

Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny – to znaki charakterystyczne w większości miast. Sprawcami tej sytuacji są gołębie.


Do odstraszenia tych miejskich szkodników można wykorzystać różne sposoby.
Gołębie stanowią problem w większości miast.


W wyniku ich obecności budynki są zanieczyszczone, co wpływa na estetykę obiektu oraz wiąże się z dodatkowymi wydatkami na renowację. W pierwszym starciu ze szkodnikami warto poznać, czego nie lubią gołębie i skorzystać z domowych sposobów.

Nie dokarmiaj!

Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o niedokarmianiu gołębi. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania, nie jest dziełem przypadku.


Znajdując w pobliżu źródło wody i pokarmu, gołębie interpretują jako zaproszenie do regularnych odwiedzin.

Zamontuj żyłkę lub siatkę

Kolejnym krokiem może być odcięcie gołębiom dostępu do miejsc, które sobie szczególnie upodobały. Jednym z takich miejsc może być parapet, na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny naszego okna.


Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić lub wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób.

Płyta CD jako straszak

Płyta CD, zaczepiona nad miejscem odpoczynku gołębi, przestraszy je bijącym z niej blaskiem. Wykorzystuje się też inne błyszczące blaszki albo nawet dziecięce wiatraczki.


Posiadającym nagranie odgłosów wydawanych przez sowy oraz jastrzębie polecamy puszczanie ich głośno, gdy tylko zobaczycie w okolicy gołębia. To prosta recepta na odstraszenie miejskich szkodników.


Oprócz tego, warto spróbować zawieszenia barwnych flag lub szmatek, które nie tylko utrudnią gołębiom dostęp do miejsca, gdzie chciałyby odpocząć, ale także wywołają u nich niepokój.

Wąż na gołębia

W roli ,,strachów na gołębie” najlepiej sprawdzają się drapieżniki. Gumowe węże, wypchane ptaki drapieżne, balony z namalowanymi oczami przypominającymi spojrzenie sowy – to proste sposoby na zniechęcenie gołębi do odwiedzin. Przynajmniej na jakiś czas.


Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co często jest praktykowane na terenie lotnisk. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko zanieczyszczać żadnego budynku.


Jednak nawet jeśli pozwolimy sobie na wsparcie sokolnika, będzie to działanie krótkoterminowe.


– W przypadku korzystania z domowych sposobów odstraszania gołębi sugeruję stosowanie kombinacji różnych narzędzi. W przeciwnym razie, gołębie szybko przyzwyczają się do nowych warunków.


Zabiegi te faktycznie mogą się sprawdzić, gdy mamy do czynienia z garstką gołębi, w przypadku większych obiektów najkorzystniejszym rozwiązaniem są moduły mechaniczne – mówi Paweł Ćwierzyński z BirdSystem.

Urządzenia mechaniczne

Moduły mechaniczne mają formę listwy wykonanej z bezbarwnego tworzywa, z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami. Stanowią one dowód na to, że istnieje sposób na odstraszenie gołębi bez wyrządzania im krzywdy.


W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą zabezpieczenie umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.

W Bychawie mają spokój

Jedną z firm, która zdecydowała się rozstać z gołębiami raz na zawsze, jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie.


– Architektura naszego budynku sprzyjała zakładaniu gniazd przez ptaki, dlatego zabrudzenia elewacji stanowiły dla nas poważny problem – przyznaje Janusz Pietrzak, kierownik sekcji techniczno-gospodarczej SP ZOZ w Bychawie.


– Z tego względu, zainstalowaliśmy 200 m. systemu odstraszającego gołębie. Całość inwestycji wraz z montażem kosztowała ok. 4 tys. zł. Zabieg ten zdał egzamin – gołębie zaczęły omijać nasz zakład.


Dzięki tej niewielkiej inwestycji SPZOZ w Bychawie nie ponosi już kosztów usuwania ptasich odchodów i utrzymania budynku w czystości.


– Gruntowne wyczyszczenie elewacji wymaga skorzystania z dźwigu. W naszym przypadku, takie jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500 zł, a należałoby to robić mniej więcej raz na kwartał – dodaje Janusz Pietrzak.

Ramka
A TO ŻARŁOKI!
* Jeden gołąb miejski zjada 35 g nasion dziennie.
* 80 gołębi zjada w ciągu roku 1 tonę ziarna.
* 20 gołębi zjada tyle, ile jeden człowiek.
* 500 gołębi w magazynie zjada tyle zboża, ile potrzeba dla 25 osób.
Źródło: Good One PR
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękuję za pomoc w sprawie gołębi.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2016 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! ---Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. ___ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid opublikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ!!!!! Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty. W Gliwicach to prawdziwa plaga dokarmiania. ____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ____ POWODZENIA
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle znajdzie sie jakis kretyn, ktory nawet do golebi miesza polityke, gratuluje debilizmu i prostactwa :)
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POstawic usmierconego bandyte Donalda Tuska,a od smrodu tego POlszewika kazdy galab ucieknie !
Rozwiń
Adrian
Adrian (24 grudnia 2015 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ann jesteś genialna! Przecież nic tak nie przerazi te latające szczury, jak ich własne ścierwo nabite na pal.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!