niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

Drzwi wejściowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2003, 17:15

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z różnych materiałów i w różny sposób. Każde z nich mają swoje wady i zalety.
Drzwi wejściowe muszą spełniać różne zadania, m. in. powinny dobrze funkcjonować przez długi czas i zawsze ładnie wyglądać. Z jednej strony powinny zatrzymywać na zewnątrz wiatr, deszcz, zimno i hałas. Z drugiej strony muszą oprzeć się próbie włamania. Ponadto muszą spro-stać mechanicznym obciążeniom wynikającym z ich normalnego użytkowania – drzwi wejściowe są otwierane i zamykane nawet 70 razy dziennie.
Drzwi wejściowe drewniane
Do wykonania drzwi wejściowych używa się prawie wszystkich gatunków drewna. Ich po-wierzchnia może być impregnowana, lakierowana lakierem bezbarwnym lub kolorowym, lazuro-wana albo powleczona tworzywem.
Mamy dwa rodzaje konstrukcji drzwi:
* Drzwi drewniane o konstrukcji ramowej składają się z tak zwanej ramy skrzydła, z osadzo-nym w niej wypełnieniem z drewna albo szkła. Ramy czasami wykonuje się z litego drewna, najczęściej jednak są to klejone warstwowo materiały drewnopochodne albo elementy z litego drewna z wpuszczonym w nie metalowym profilem. Dzięki niemu drzwi nie krzywią się. Do ram można także przybić lub przykręcić olicowanie ich powierzchni. Drzwi takie chronią przed wła-maniem w ograniczonym stopniu.
* Drzwi wejściowe lite składają się z materiałów drewnopochodnych, ułożonych warstwowo. Obie zewnętrzne powłoki z reguły wykonuje się ze sklejki. Skrzydło drzwiowe może mieć po-wierzchnię gładką, pokrytą fornirem, powlekaną albo przygotowana pod malowanie. Często osadza się na nich ozdobne listwy profilowane albo półkasetony.
Do nowoczesnych drzwi wejściowych zaliczamy konstrukcje mieszane, łączące w sobie wy-gląd drzwi drewnianych z zaletami umieszczonych wewnątrz drzwi z blachy aluminiowej.
Drzwi zewnętrzne metalowe
Do produkcji drzwi metalowych zazwyczaj stosuje się aluminium rzadziej stal. Drzwi alumi-niowe jako konstrukcję ramową wykonuje się z wytłaczanych profili, nie tylko zachowujących stabilny kształt, ale także niewrażliwych na wpływy atmosferyczne i na rdzę.
Drzwiom metalowym grozi niebezpieczeństwo rdzewienia. Przy niskiej temperaturze ze-wnętrznej, znaczne przewodnictwo cieplne ich materiału spowoduje schłodzenie powierzchni wewnętrznej i osadzanie się na niej kondensującej wody, unoszącej się w powietrzu w postaci pary wodnej. Żeby tego uniknąć profile wewnętrzne i zewnętrzne muszą być od siebie oddzielone termicznie.
Powierzchnia drzwi aluminiowych jest chroniona przed wpływami zewnętrznymi poprzez po-krycie powłokami albo w drodze anodowania. Uzyskane warstwy ochronne są jednak wrażliwe np. na odpryski zaprawy. Można także pokryć je warstwą poliuretanu, który jednak w okolicach o znacznej zwartości substancji szkodliwych w powietrzu może być stosowany w ograniczonym zakresie.
Zewnętrzna powierzchnia drzwi aluminiowych może być pokryta płytami z odlewów alumi-niowych albo ręcznie obrabianej miedzi. Czysta miedź jest trwała i prawie nie wymaga konser-wacji. Można ją także szlifować.
Drzwi zewnętrzne z tworzywa
Drzwi z tworzywa produkuje się prawie wyłącznie jako drzwi o konstrukcji ramowej, w wielu kolorach. Konstrukcja ramowa pozostaje widoczna, wypełniona szkłem izolacyjnym ze szprosami lub bez nich, albo też kasetonami z tworzywa, także w innych kolorach. Rama może być pokryta różnymi płytami frontowymi, gładkimi albo ozdobnymi listwami.
* Profile drzwiowe z reguły wykonuje się z twardego PCW z umieszczonymi wewnątrz rama-mi wzmacniającymi z aluminium albo stali. Twarde PCW ma niewrażliwą powierzchnię, jest stosunkowo odporne na działanie światła i czynników atmosferycznych i bardzo trwałe. Charak-teryzuje się znaczną izolacyjnością. Wartość współczynnika k wynosi ok. 1,5 W/Kmkw. Określa on ilość ciepła w watach, jaka przenika na zewnątrz przez powierzchnię 1 mkw. w ciągu sekundy. Twarde PCW jest tańsze niż alternatywny poliuretan.
* Dobrej jakości profile drzwiowe produkuje się z poliuretanu (twarda pianka poliuretanowa) – tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, dodatkowo powleczonego żywicą akrylową. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!