sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Działka - najlepsza lokata kapitału

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2008, 17:24

Popularność działek nie maleje. Jedni uważają kupno ziemi za świetną lokatę kapitału, inni po prostu chcą się wynieść z miasta.

- Popyt jest spory - twierdzi Waldemar Marzec z lubelskiej Agencji Nieruchomości ATREX. - Klienci szukają działek w zielonych dzielnicach miasta, takich jak np. Konstantynów. Za działkę tam są skłonni dać
nawet 350 zł za m. kw.

Najdroższe są te w zachodniej części miasta, najtańsze we wschodniej (np. Kośminek). W każdym mieście są dzielnice lepsze i gorsze. Dziś za ziemię przy Nałęczowskiej można dostać dwa razy więcej niż na Kośminku. Niektóre miejscowości podmiejskie stały się modne. Za działkę w Dąbrowicy dostać można nawet 250 zł za m. kw.

Dla odpoczynku

W ostatnim czasie wzrosła popularność działek podmiejskich. Kalkulacja jest oczywista - dojazd spod Lublina do pracy trwa dużo krócej, niż przepchanie się przez korki w centrum miasta. Także komunikacja miejsca już sięga do takich miejscowości jak Jakubowice Konińskie, tereny wzdłuż drogi nałęczowskiej czy za Zalewem Zemborzyckim. Tam także chętnie kupowane są działki rekreacyjne.

- W Gardzienicach działkę siedliskową o powierzchni ponad 3 tys. metrów nabyć można już za 90 tys. zł - informuje W. Marzec. - Za Zalewem Zemborzyckim ceny wynoszą od około 40 do 60 zł za m. kw.

- Wciąż najdroższe są działki rekreacyjne tradycyjnie są nad Piasecznem i Rogóźnem - ceny wahają się od 30 zł nawet do 100 zł za m. kw. - mówi Marek Pijanowski z lubelskiej agencji AZ Nieruchomości. - Tam ma się rozpocząć budowa centrum wypoczynkowego z basenami, zapleczem rekreacyjnym i działki na pewno jeszcze pójdą w górę.

Od czego jeszcze zależy cena

Pijanowski wyjaśnia, że na cenę działki wpływa też wiele innych czynników - sąsiedztwo, media takie jak woda, energia, gaz lub kanalizacja, łatwość dojazdu, zadrzewienie, jej kształt (zbliżony do kwadratu cenę podnosi), a także to, czy znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania lub też czy miejscowość w planie jest jako wypoczynkowa.

Półhektarowa, atrakcyjnie położona działka w okolicy Lublina kosztuje dziś ponad milion zł.

Na co zwracać uwagę przy kupnie

• Przede wszystkim należy sprawdzić w urzędzie gminy plan zagospodarowania oraz to, czy na terenie działki nie rośnie np. roślinność chroniona. Wtedy mogą być kłopoty z uzyskaniem pozwolenia pod budowę. Jeśli jest księga wieczysta, należy do niej zajrzeć.

• Niektórzy decydują się na kupno działki rolnej. Jednak sprzedający powinien się zawsze liczyć z tym, że prawo pierwokupu takiej ziemi ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Wprawdzie ziemia rolna bywa tańsza i płaci się niższy podatek za taką działkę, to jednak trzeba pokonać mnóstwo formalności, żeby uzyskać "odrolnienie” i dostać pozwolenie na budowę nawet domku rekreacyjnego. Jednym ze sposobów jest zawarcie umowy przedwstępnej z rolnikiem, który występuje we własnym imieniu o warunki zabudowy dla np. 3 tys. metrów. Z reguły pozwolenie dostaje. Wylewa fundamenty i wtedy dopiero finalizuje się transakcję kupna wraz z tym pozwoleniem na budowę

• Dużym popytem cieszą się działki - siedliska z istniejącą już zabudową w jakimkolwiek stanie. Wtedy, zamiast o pozwolenie na budowę, będzie można starać się o pozwolenie na remont. Jednak - jak twierdzi M. Pijanowski - niemal wszystkie siedliska wzdłuż Bugu wykupili mieszkańcy Warszawy, którzy tam jeżdżą teraz na wakacje

Prestiżowe sąsiedztwo słono kosztuje

Waldemar Marzec z lubelskiej Agencji Nieruchomości ATREX:

Cena działki rośnie w zależności od tego, kto będzie sąsiadem. Jeśli znana osobistość ze świata artystów, mediów, polityki, automatycznie idzie w górę. Ludzie chcą się otrzeć o wielki świat i chcą za to zapłacić
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
paweł
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

paweł
paweł (25 czerwca 2008 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja kupiłem w centrum Niemiec i jestem bardzo zadowolony.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!