piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Działki z VAT-em?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 maja 2003, 14:58

d Resort finansów chce opodatkować 22- proc. stawką VAT grunty budowlane. Polski Związek Firm Developerskich zapowiada protest.
Jak przewidują przedstawiciele firm developerskich objęcie VAT- em gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe spowoduje wzrost cen realizowanych domów i mieszkań. Prze-widują oni, że w dużym miastach mieszkania mogą podrożeć od 4 do 7 proc., a domu jednoro-dzinne budowane przez developerów nawet o 10 proc. i więcej. Oczywiście, w sumie grozi to pogłębieniem panującej i tak już od paru lat recesji w tym sektorze. Okazuje się także, że skutki opodatkowania gruntów budowlanych 22 proc. stawką VAT odczuliby nie tylko kupujący domy i mieszkania, ale i spółdzielnie mieszkaniowe, którym mogłaby grozić utrata płynności.
Zmiany w VAT
Walko o stawkę podatku VAT w budownictwie rozpoczęła się już kilka lat wcześniej. W osta-tecznych rozmowach dotyczących przystąpienia Polski do Unii zadecydowano, że 7 proc. – niższa stawka tego podatku będzie u nas utrzymana do 2007 roku. W maju 2004 r., czyli wraz z przystąpieniem Polski do UE, wzrośnie natomiast do 22 proc. VAT na materiały budowlane. Wówczas też, jak wynika z projektu nowej ustawy o VAT, który jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych, taka samą stawką zostałyby objęte zwolnione obecnie z VAT – u, tereny budowlane.
Ile podrożeją?
Teraz developerzy wydają swoim klientom fakturę zakupu mieszkania (z doliczoną 7 proc. stawką VAT-u) i rachunek za zakup gruntu (bez VAT-u). Ministerstwo Finansów nadal proponu-je utrzymanie tej odrębności, z tym że do ceny gruntu (a w przypadku mieszkań jego ułamkowej części) doliczany byłby 22-proc. podatek. Żeby utrzymać dotychczasowe ceny mieszkań develo-przerzy będą musieli stosować gorsze materiały i technologie oraz zwiększyć intensywność zabu-dowy. W sumie obróci się to przeciwko klientom.
Domek z VAT-em
W zależności od tego, kim będzie osoba sprzedająca działkę to przyszły właściciel domu jedno-rodzinnego zapłaci podatek lub nie. Ustawy zarówno obecna, jak i projektowana, są mało dokład-ne. Na pewno jednak podatkiem tym objęta będzie firma lub osoba prywatna, która zarabia na sprzedaży działek budowlanych. (elle)
NA poddruku
Spółdzielnie z VAT-em
Nowa ustawa o podatku VAT przewiduje objęcie tym podatkiem też spółdzielnie mieszkanio-we. Oczywiście, podniesie to koszty budowy takich mieszkań oraz spowodowałoby wzrost opłat mieszkaniowych tzw. opłat czynszowych. Dziś VAT (7 lub 22 proc.) ukryty jest tylko w części tych opłat, np. za ogrzewanie, ścieki, wodę. Projektowany przepis objąłby podatkiem wszystkie składniki w tym, m.in. koszty zarządzania i odpis na fundusz remontowy.
Podwyżka VAT dotyczyłaby też przekształcenia mieszkań lokatorskich we własnościowe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!